KOAH'lı hastalarda hastalık şiddeti, bakım bağımlılığı ve öz-etkililik düzeyi
Disease severity, care dependence, and level of self-efficacy in patients with COPD
  1. Tez No: 900120
  2. Yazar: EKREM SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE TEL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Hemşirelik, İç Hastalıkları, Chest Diseases, Nursing, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırma, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olan bireylerin hastalık şiddeti, bakım bağımlılığı ve öz-etkililik düzeyinin değerlendirilmesi amacı ile kesitsel ve analitik olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya Temmuz 2023 – Ocak 2024 tarihleri arasında Sivas Numune Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniğinde yatarak tedavi gören KOAH tanılı 300 birey katılmıştır. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu, KOAH Değerlendirme Testi, KOAH Öz-Etkililik Ölçeği ve Bakım Bağımlılığı Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle elde edildi. Araştırma verileri, SPSS 23.0 programında tanımlayıcı istatistiksel testler ile sayı ve yüzdelik dağılımlar normal dağılım olduğu durumlarda iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, varyans analizi, t testi ve Pearson Korelasyon analizi analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted cross-sectionally and analytically to evaluate the severity of illness, care dependency and self-efficacy level of individuals with Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD). Between July 2023 and January 2024, 300 individuals with COPD who were hospitalized in Sivas Numune Hospital Chest Diseases Clinic participated in the study. The research data were obtained by face-to-face interview method using Personal Information Form, COPD Assessment Test, COPD Self-Efficacy Scale and Care Dependency Scale. Descriptive statistical tests, number and percentage distributions, significance test of the difference between two means, analysis of variance, t test and Pearson Correlation analysis were used in SPSS 23.0 program.