Penı̇sı̇lı̇n bağlayıcı proteı̇nı̇n (PBP) potansı̇yel ı̇nhı̇bı̇törlerı̇ olarak yenı̇ amı̇t serı̇lerı̇nı̇n sentezı̇, karakterı̇zasyonu, moleküler kenetleme ve adme tahmı̇nı̇
Synthesis, characterization, molecular docking and adme prediction of new amide series as potential inhibitors of penicillin binding protein (PBP)
- Tez No: 900152
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL KAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED A.J. MAHMOOD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Enfeksiyon hastalıklarının küresel yükü, artan antimikrobiyal direnç nedeniyle daha da kötüleşmekte ve bu durum yeni antimikrobiyal tedavilere acil ihtiyaç olduğunu vurgulamaktadır. Penisilin bağlayıcı proteinler (PBP'ler), peptidoglikan sentezi için gerekli olan hayati bakteriyel enzimlerdir ve bu nedenle ilaç geliştirme için önemli hedeflerdir. 1940'larda β-laktam antibiyotiklerin tanıtımından bu yana, PBP'ler önemli hedefler olmuştur, ancak yaygın β-laktam kullanımı, dünya çapında dirençli bakterilerin ortaya çıkmasına yol açmıştır. PBP'lere karşı β-laktam olmayan inhibitörlerin geliştirilmesi ve sentezlenmesi, β-laktamaz hidrolizini atlatmak ve mevcut antibiyotiklere etkili yeni alternatif aday bileşikler sağlamak için umut verici bir strateji sunmaktadır. Bu çalışmada, PBP'ler için yeni inhibitörler olarak iki amit bileşik serisi sentezlenmiştir. Yeni bileşikler, transpeptidaz enzimi PBP2x (1pyy) ile yapılan moleküler kenetleme sonuçlarına göre seçilmiştir. Bu bileşikler, asit klorürlerin sülfatiyazol amin ve tereftalik dihidrazin ile reaksiyona sokulmasıyla elde edilmiş ve ardından fiziksel, FTIR, 1H-NMR ve 13C-NMR'nin spektral verileri temelinde karakterize edilmiştir. İlaç benzeri özelliklere ve farmakokinetik profiline sahip olduklarından emin olmak için ADME çalışması yapılmıştır. Belirlenen amit bileşiklerinin moleküler kenetleme sonuçları, standart antibakteriyel ajanlardan daha iyi performans gösterdi. ADME (Absorpsiyon, Dağılım, Metabolizma ve Atılım) çalışmaları, sülftiyazol amitlerinin kabul edilebilir ilaç benzerliği profilleri sergilediğini, ancak tereftalik dihidrazid amitlerinin bu kriterleri karşılamadığını gösterdi. Ardından, üç sülftiyazol amidi ve bir tereftalik dihidrazid amidi sentezlendi. Bu sentezlenen bileşikler, spektral ve fiziksel analizler yoluyla karakterize edilip doğrulandı.
Özet (Çeviri)
The global burden of infectious diseases, exacerbated by rising antimicrobial resistance, underscores the urgent need for novel antimicrobial therapies. Penicillin- binding proteins (PBPs) are pivotal bacterial enzymes essential for peptidoglycan synthesis, making them prime targets for drug development. Since the introduction of β- lactam antibiotics in the 1940s, PBPs have been critical targets, yet widespread β-lactam use has led to drug-resistant strains worldwide. Developing and synthesizing non-β- lactam inhibitors against PBPs offers a promising strategy to circumvent β-lactamase hydrolysis and provide effective new alternative candidate compounds to the existing antibiotics. İn this study two series of amide compounds were synthesized as new inhibitors for PBPs. The new compounds were selected based on docking results with transpeptidase enzyme PBP2x (1pyy). These compounds were synthesized by the reaction of freshly synthesized acid chlorides with the sulfathiazole amine and terephthalic dihydrazine to form the new amides and then characterized on the bases of the physical and spectral data of FTIR, 1H-NMR and 13C-NMR and The ADME study was conducted to ensure their drug-likeness properties and pharmacokinetic profile. The docking results of the designated amide compounds demonstrated superior performance compared to standard antibacterial agents. ADME (Absorption, Distribution, Metabolism, and Excretion) studies indicated that the sulfathiazole amides exhibited acceptable drug-likeness profiles, whereas the terephthalic dihydrazide amides did not meet these criteria. Subsequently, three sulfathiazole amides and one terephthalic dihydrazide amide were synthesized. These synthesized compounds were then characterized and validated through spectral and physical analyses.