Beliren yetişkinlerin kimlik süreçleri, topluluk duygusu, umut, empati ve dijital okuryazarlıkları ile iyi oluşları arasında katılımın aracılık rolü
The mediating role of participation between emerging adults' identity processes, sense of community, hope, empathy, digital literacy, and well-being
  1. Tez No: 900153
  2. Yazar: GÜLŞAH SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN ŞENER KILINÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Türkiye'deki üniversite öğrencilerinin psikolojik ve sosyal iyi oluş düzeyleri ile çeşitli psikolojik değişkenler (kimlik süreçleri, topluluk duygusu, umut, empati, sosyal empati, dijital medya tüketimi ve dijital okuryazarlık) arasında toplumsal ve siyasi katılımın aracılık rolünün belirlenmesidir. Araştırmanın alt amaçları üniversiteli öğrencilerin psikolojik ve sosyal iyi oluşlarının yanı sıra toplumsal ve siyasi katılımlarının yordayıcılarının belirlenmesidir. Türkiye'nin farklı üniversitelerinde eğitim görmekte olan 801 öğrencinin katıldığı bu çalışma betimsel araştırmalardan tarama modelinde bir çalışmadır. Verilerin toplanması için Sosyal İyi Olma Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Kimlik Gelişiminin Boyutları Ölçeği, Dijital Okuryazarlık Ölçeği, Sürekli Umut Ölçeği, Temel Empati Ölçeği, Sosyal Empati Ölçeği, Topluluk Hissi Ölçeği kullanılmıştır. Gençlerin katılımını ölçmek amacıyla ise PIDOP (Process Influencing Democratic Ownership and Participation) projesinde kullanılan ölçeğin maddelerini içerecek şekilde Toplumsal ve Siyasi Katılım Ölçeği'nin (TSKÖ; Enchikova ve diğerleri, 2019) uyarlama çalışması yapılmıştır. Verilerin analizi için SPSS ve LISREL programları kullanılarak çoklu regresyon analizi ve yapısal eşitlik modellemesi gerçekleştirilmiştir. Yapılan analiz sonucunda toplumsal ve siyasal katılım değişkeninin kimlik gelişimi süreçlerinden içsel yatırımda bulunma, sosyal empati, umut, topluluk duygusu ve sosyal medya kullanımı değişkenleri ile sosyal iyi oluş ve psikolojik iyi oluş değişkenleri arasında aracılık rolüne sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca akademik başarı, sosyal medya kullanım sıklığı, sosyal medya kullanım süresi, içsel yatırımda bulunma, seçeneklerin genişlemesine araştırılması, seçeneklerin saplantılı araştırılması, seçeneklerin derinlemesine araştırılması, umut, empati, sosyal empati, topluluk duygusu ve toplumsal ve siyasi katılım değişkenlerinin psikolojik iyi oluş üzerinde anlamlı birer yordayıcı oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to find out the mediating role of civic and political participation between psychological and social well-being of university students in Turkey and some psychological variables such as identity development processes, sense of community, hope, empathy, social empathy, digital literacy and digital media use. Another objective is to determine the predictor variables of psychological and social well-being as well as those of participation. 801 students of different universities in Turkey are the participants of this study, which is a survey research, considered as a quantitative strategy of inquiry. The following scales were used for collecting data: Social Well-Being Scale, Psychological Well-Being Scale, Identity Dimensions Scale, Digital Literacy Scale, Hope Scale, Empathy Scale, Social Empathy Scale, Sense of Community Scale. In order to measure young people's participation, a Civic and Political Participation Scale (Enchikova et al., 2019) used in Process Influencing Democratic Ownership and Participation (PIDOP) project was adapted to Turkish culture. For data analysis, multiple regression analysis and structural equation modeling were applied with SPSS and LISREL programs. The analysis confirmed the mediating role of participation between commitment making, social empathy, hope, sense of community, social media use and well-being. Regarding the second research question, the analysis shows that academic achievement, social media use (frequency and total time), identity processes (commitment making, in-breadth, ruminative and in-depth exploration), hope, empathy, social empathy, sense of community and participation are likely to predict psychological well-being.