Dağıtılmış sapma argümentli kanonik olmayan ikinci basamaktan neutral diferensiyel denklemlerin salınımlılığı
Oscillation of second-order noncanonical neutral differential equations with distributed deviating arguments
  1. Tez No: 900156
  2. Yazar: KAŞİF BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tezde, ilk önce fonksiyonel diferensiyel denklemlerin tanımı, sınıflandırılması ve bunlara ilişkin örnekler üzerinde durulmuştur. Daha sonra, literatürde ele alınan dağıtılmış sapma argümentli neutral diferensiyel denklemlerin bazı sınıflarına yer verilmiştir. Literatürdeki çalışmalardan hareketle dağıtılmış sapma argümentli bir neutral diferensiyel denklem sınıfı ele alınıp çözümlerinin salınımlığına ilişkin yeni yeter şartlar verilmiştir. Son olarak da elde edilen sonuçları açıklayan örnekler verilmiş ve literatüre katkı sağlaması açısından bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we first focus on the definition, classification and examples of functional differential equations. Then, some classes of neutral differential equations with distributed deviating arguments discussed in the literature are included. Based on the studies in the literature, a class of neutral differential equations with distributed deviating arguments is considered and new sufficient conditions for the oscillation of solutions of the equation considered are given. Finally, examples explaining the results obtained are given and some suggestions are proposed to contribute to the literature.