Kinestetik öğrenme stratejisi ile matematik öğretiminin öğrencilerin matematik öz yeterlik algıları ve matematik motivasyonları üzerindeki etkisi
The effect of teaching mathematics with kinesthetic learning strategy on students' perceptions of mathematics self-efficacy and motivation for learning mathematics
- Tez No: 900167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHİR BİBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı; kinestetik öğrenme stratejisi ile matematik öğretiminin, öğrencilerin matematik öz yeterlik algıları ve matematik motivasyonları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, Düzce ilinden seçilen bir ortaokulun 7. Sınıf düzeyindeki öğrencileriyle yürütülmüş olup nicel araştırma yöntemlerinden ön test son test kontrol gruplu deney deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Buna göre;“Sayılar ve İşlemler”öğrenme alanında yer alan Oran ve Orantı konusunda kinestetik öğrenme stratejisinin etkisi incelenmiştir. Araştırmada; Düzce il merkezinde bulunan ortaokullardan rastgele örnekleme yöntemi ile ilk aşamada bir ortaokul belirlenmiş ve ikinci aşamada bu okuldaki 7. Sınıf düzeyinde öğrenim gören iki sınıf seçilerek bu sınıflarda deneysel çalışma uygulanmıştır. Sınıfların birinde geleneksel öğretim yöntemiyle öğretim yapılırken, diğer sınıfta kinestetik öğrenme stratejisi kullanılarak öğretim yapılmıştır. Araştırmada kullanılmak üzere; araştırmacı tarafından kinestetik öğrenme yöntemine uygun etkinlikler planlanmış ve deney grubunda bu etkinlikler aracılığı ile öğretim yapılmıştır. Kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemleri ile ders işlenmiştir. Araştırmanın verileri, Işıksal ve Aşkar (2003) tarafından geliştirilen ve 15 maddeden oluşan Matematiğe İlişkin Öz Yeterlik Algısı Ölçeği ile Yavuz, Özyıldırım ve Doğan (2012) tarafından geliştirilen ve 15 maddeden oluşan Matematik Motivasyon Ölçeğinin (MMÖ) Türkçe formu kullanılarak toplanmıştır. Bu ölçekler aracılığı ile kinestetik öğrenme yönteminin öğrencilerin matematik öz yeterlik algısı ve matematik motivasyonu üzerindeki etkisi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında kinestetik öğrenme yönteminin önemine dikkat çekilmiştir. Verilerin analizinde t testi, Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre kinestetik öğrenme stratejisiyle yapılan öğretimin geleneksek öğretim yöntemine göre öğrencin matematiğe ilişkin öz yeterlik algılarını ve motivasyonlarını arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the impact of teaching mathematics through kinesthetic learning strategies on students' perceptions of mathematical self-efficacy and their motivation towards mathematics. The study was conducted with 7th-grade students from a selected middle school in Düzce, using a pre-test post-test control group experimental design, which is one of the quantitative research methods. Accordingly, the effect of kinesthetic learning strategies on the topic of Ratio and Proportion within the“Numbers and Operations”learning area was examined. In the first stage of the study, a middle school in Düzce city center was selected through random sampling, and in the second stage, two classes of 7th-grade students from this school were chosen for the experimental study. While traditional teaching methods were applied in one class, kinesthetic learning strategies were used in the other class. For the research, activities suitable for the kinesthetic learning method were planned by the researcher, and these activities were used to teach the experimental group. In the control group, lessons were taught using the traditional teaching method. Data for the research were collected using the Mathematics Self-Efficacy Perception Scale developed by Işıksal and Aşkar (2003), consisting of 15 items, and the Turkish version of the Mathematics Motivation Scale (MMS) developed by Yavuz, Özyıldırım, and Doğan (2012), also consisting of 15 items. Through these scales, the impact of the kinesthetic learning method on students' mathematical self-efficacy perceptions and their motivation towards mathematics was examined. The results highlighted the importance of the kinesthetic learning method. For data analysis, t-tests, Mann-Whitney U tests, and Wilcoxon signed-rank tests were used. The findings from the analyses indicated that teaching through kinesthetic learning strategies significantly increased students' perceptions of mathematical self-efficacy and their motivation towards mathematics compared to traditional teaching methods.