Laparatomik ve laparoskopik teknikle yapılan histerektomi vakalarında uterosakral ligament açısından post-operatif alt üriner sistem ve pelvik organ prolapsusu karşılaştırması
Comparison of post-operative lower urinary tract and pelvic organ prolapse in terms of uterosacral ligament in hysterectomy cases performed with laparotomy and laparoscopic technique
  1. Tez No: 900170
  2. Yazar: BERK GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT YAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Çalışmamızda beingn uterin leimyomlar sebepli histerektomilerde en çok tercih edilen abdominal ve laparoskopik tekniğin, post-operatif kısa dönemde pelvik organ prolapsusu (POP) ve alt üriner sistem semptomları (AÜSS) oluşumunda, özellikle uterosakral ligament (USL) üzerindeki cerrahi etkilerini prospektif olarak inceleyerek post-operatif dönemde 2 tekniğin bu semptomlar açısından anlamlı bir fark yaratıp yaratmadığını kanıtlamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya süreç içinde olası kayıplar da göz önüne alınarak ameliyat öncesi kontrollerinde herhangi bir POP (< POP-Q Evre 2) ve ya AÜSS bulunmayan 44 total abdominal histerektomi (TAH) ve 44 total laparoskopik histerektomi (TLH) olması planlanan hasta dahil edilmiştir. Prospektif olarak aynı cerrah ve araştırmacı tarafından pre, intra, post-operatif takipleri yapılmış, her iki grubun da intra-operatif ve post-operatif komplikasyonları, taburculuk süreleri, 24. saat VAS skorları, ameliyat sonrası 6. ay kontrollerindeki POP-Q ve stres test muayeneleri, semptom sorgulaması ve AÜSS sorgulayan 6 adet valide anket uygulaması sonuçları not edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastalar 34-54 yaş arasında olup ortalama yaş 47,73±4,59'dur. İki cerrahi teknik arasında tanımlayıcı özellikler bakımından (yaş, eğitim, BMI, menopoz durumu, doğum öyküsü, sistemi hastalık) açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır (p>0.05). İki teknikte de intra-operatif komplikasyon izlenmemiş olup TAH olan hastalarda post-operatif komplikasyon oranı istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,012; p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to prospectively examine the short-term postoperative impact of the most commonly preferred hysterectomy techniques due yp benign uterine leiomyomas—abdominal and laparoscopic hysterectomy—on the formation of pelvic organ prolapse (POP) and lower urinary tract symptoms (LUTS), specifically evaluating the surgical effects on the uterosacral ligament (USL). We sought to determine whether there is a significant difference between these two techniques in terms of the development of these symptoms in the postoperative period. Materials and Methods: Considering the possible losses during the process, 44 patients planned to undergo total abdominal hysterectomy (TAH) and 44 patients planned to undergo total laparoscopic hysterectomy (TLH) without any POP (< POP-Q Stage 2) or LUTS in their preoperative check-ups were included in the study. Prospectively pre-, intra-, and post-operative follow-ups were performed by the same surgeon and researcher, and intra-operative and post-operative complications, discharge times, 24th hour VAS scores, POP-Q and stress test examinations at 6th month postoperative check-ups, symptom inquiry were recorded for both groups and additionally, 6 validated questionnaires evaluating LUTS were administered. Results: The patients were aged between 34 and 54 years, with a mean age of 47.73 ± 4.59. There were no statistically significant differences between the two surgical techniques in terms of baseline characteristics, including age, education, BMI, menopausal status, birth history, and systemic diseases (p>0.05). No intraoperative complications were observed in either group, but the postoperative complication rate was significantly higher in the TAH group (p=0.012; p0.05).