Hatay ili Altınözü ilçesi Sarılar mahallesi Arap hıristiyanlarının yurt dışına göçü ve yerele yansımaları
Migration of arab christians of Hatay Altinözü Sarilar neighbourhood abroad and local reflections
- Tez No: 900177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİM KORAY CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Göç kavramı en yalın haliyle bireylerin veya insan toplulukların yaşam standartlarını yükseltmek için bir yerden bir yere hareket etmeleri olarak tanımlanır. Söz konusu yer değiştirmeler ekonomik, dini, psikolojik sebepler ve güvenlik endişesi ile gerçekleşebilirler. Göç kararının alınması ve uygulamaya konulması, hem göçmenin kendisini ve çevresindekileri hem de varılacak noktadaki bireyleri ve onların yaşantılarını etkilemektedir. Buna göre, göç olgusunu bir bakış açısından ele alıp yorumlamak mümkün değildir. Günümüzde göç araştırmaları sosyal ve beşeri bilimlerdeki birçok farklı disiplinin araştırma konusudur. Her birey veya topluluk için geçerli bir göç tanımı ve teorisinden bahsetmek henüz olası değildir. Ancak yapılan çalışmalar, birçok disiplini bir araya getirerek göç eden bireyleri, göç öncesi ve sonrası süreçleri analiz etmeyi ve yorumlamalar yapmayı mümkün kılmaktadır. Hatay ili Altınözü ilçesi Sarılar Mahallesi, Arap-Hıristiyan nüfusa sahiptir ve bu mahalleden yurt dışına birçok insan çeşitli sebeplerle göç etmiştir. Araştırmanın amacı Sarılar Mahallesi'nden yurt dışına göçü ve ilgili hareketlerin yereldeki yansımalarını değerlendirmektir. Göç kararı öncesi ve sonrası süreçler ile göçün bireyde ve yaşantısında meydana getirdiği değişiklikler hakkında bilgi edinmek için yurt dışına göç etmiş 25 katılımcıyla görüşülmüştür. Yurt dışı göçünün, göç etmeyip mahallede kalanların yaşantılarında ve mahallede zaman içinde oluşan farklılıkları öğrenmek için halen Sarılar Mahallesi'nde ikamet eden 25 kişi ile görüşülmüştür. Bu görüşmeler sonucunda mahallenin göç dinamiği, göçün bireysel ve toplumsal alanlardaki etkilerine dair veriler toplanmış ve bu veriler birçok farklı disiplinin yardımı ile yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration is briefly defined as the movement of a person or a group of people in order to improve their life standards. These movements can occur due to economical, religious, psychological reasons and safety concerns. Making a decision to migrate and putting that thought into action affects both the migrant and people around him/her, as well as people in the destination area and their lives. So, it is not possible to address and interpret the migration phenomenon through a certain perspective as it is a research topic for different disciplines from social studies and humanities. It is scarcely conceivable to talk about a general migration definition and theory which is valid for every individual or group. However, the conducted research makes it possible to analyse and interpret the migrants and their pre-migration and post-migration processes by bringing different disciplines and perspectives together. Hatay Altınözü Sarılar Neighbourhood hosts Arab Christians and people from this area have emigrated because of different reasons. The purpose of this research is to evaluate and analyse the migration of people abroad and its reflections in the neighbourhood. The research was conducted among 25 international migrants to obtain information about the pre- and post- migration process and the changes took place in their lives. During the fieldwork, 25 local people living in the Sarılar Neighbourhood were interviewed to draw information about the differences observed in the neighbourhood and in the lives of the non-migrants in time. The data pertaining to the migration dynamics of the neighbourhood and the effect of international migration in personal and societal spaces in local level was gathered during the fieldwork and analysed and interpreted with the help of divergent disciplines.