Yolsuzluk algı endeksi'nin doğrudan yabancı yatırımlar üzerinde etkisi: Türkiye örneği (1995-2022)
The impact of the corruption perception index on foreing direct investment: The case of Turkey (1995-2022)
- Tez No: 900178
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çok uluslu şirketler, bir ülkenin Yolsuzluk Algı Endeksi (YAE) skorunu dikkate alarak yatırım yapıp yapmama kararı alabilmektedir. Bu kapsamda yolsuzluk algısının yüksek olduğu ülkelerde Doğrudan Yabancı Yatırımlar (DYY) etkilenebilmektedir. Bu noktadan hareketle bu çalışma, 1995-2022 dönemi arasında yolsuzluk algı endeksinin (YAE) doğrudan yabancı yatırımlar (DYY) üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda, Uluslararası Şeffaflık Örgütü tarafından her yıl yayınlanan YAE puanlarının, DYY üzerinde ilişkisinin olup olmadığı incelenmiştir. Eşbütünleşme analizi bulguları, YAE ve DYY arasında uzun dönemli bir ilişki olduğunu göstermektedir. Regresyon analizinden elde edilen sonuçlar ise YAE'deki 1 birimlik artışın uzun dönemde DYY'yi 0,09 birim azalttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Multinational companies may decide whether or not to invest based on a country's Corruption Perception Index (CPI) score. In this line, Foreign Direct Investments (FDI) can be affected in the countries with high corruption perception Departing from this point, this study aims to investigate the effects of the Corruption Perception Index (CPI) on Foreign Direct Investments (FDI) between 1995 and 2022. In this context, the relationship between the CPI scores published annually by Transparency International and FDI is examined. The findings from the cointegration analysis indicate a long-term relationship between the CPI and FDI. Results from regression analysis show that a 1-unit increase in CPI leads to a 0.09-unit decrease in FDI in the long term.