Hatay ili soğan üretim alanlarında görülen yabancı otların yaygınlık ve yoğunlukları ile mücadelesine yönelik çalışmalar
Studies on determination of weed species, their frequencies, densities and control methods in onion production areas in Hatay province, Turkey
  1. Tez No: 456386
  2. Yazar: HİKMET KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÜREMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hatay ili (Altınözü, Antakya, Arsuz, Belen, Dörtyol, İskenderun, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Samandağ ve Yayladağı ilçeleri) soğan (Allium cepa L.) tarlalarındaki yabancı ot türlerini, yaygınlıklarını ve yoğunluklarını belirlemek amacı ile surveyler 2015 yılında yapılmıştır. Bu amaçla her 5 km'de bir rastlantısal olarak durularak en yakın soğan tarlasındaki yabancı ot türleri ve yoğunlukları (bitki/m2) belirlenmiştir. Ayrıca, soğan verimi ve soğan üretim alanlarında sorun olan yabancı otlara karşı kimyasal mücadele uygulamaları, mekanik mücadele ve kimyasal + mekanik mücadelenin etkinliklerini belirleme çalışmaları Kırıkhan ilçesinde 2015 ve 2016 yıllarında yapılmıştır. Denemeler Tesadüf Blokları deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışmada yabancı ot mücadelesi yapılmayan kontrol parselini de içeren 9 uygulama (çıkış öncesi Pendimethalin 450 g/l (300 ml/da), çıkış sonrası Tepraloxydim 45 g/l (100 ml/da), Quizalofop-P-ethyl 50 g/l (100 ml/da), Bentazone 480 g/l (200 ml/da), Oxyfluorfen 480 g/l (40 ml/da), Linuron 47.5 g/l (100 ml/da), Linuron 47.5 g/l (100 ml/da) + Çapa ve sadece Çapa) ele alınmıştır. Çalışmada; 2'si monokotiledon, 26'sı ise dikotiledon ve 1'i parazit olan toplam 29 familyaya ait 82 cins ve 93 yabancı ot türü saptanmıştır. Bu yabancı otların 66'sı kışlık, 27'si ise yazlık türler olup, bunların 17'si dar yapraklı, 76'sı ise geniş yapraklıdır. Hayat sürelerine göre yabancı otların, 21'i çok yıllık olup, 56'sı tek yıllık, 2'si ise iki yıllıktır. Ayrıca, bulunan yabancı otların 6'sı tek yıllık-çok yıllık, 8si tek yıllık-iki yıllık'tır. Çok Rastlanan (ÇR) yabancı otlar; Avena sterilis L., Sinapis arvensis L., Convolvulus arvensis L'tir. Soğan alanlarında belirlenen yabancı otların yoğunluğuna bakıldığında;“A”seviyesinde sadece A. sterilis,“B”seviyesinde ise S. arvensis,“C”seviyesinde Amaranthus retroflexus bulunmuştur. Yabancı otlara karşı herbisitlerin etkileri ve soğan verim değerleri genel olarak incelendiğinde 2015, 2016 ve 2015-2016 yılları ortalamasından elde edilen en yüksek etkiler Çapa + Linuron ve sadece Çapa uygulamalarından elde edilmiştir..
Özet (Çeviri)
Surveys were carried out in order to determine the species, density and frequency of the weeds in onion (Allium cepa L.) fields of Hatay province (Altınözü, Antakya, Arsuz, Belen, Dörtyol, İskenderun, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Samandağ ve Yayladağı districts) in 2015. Surveyed fields were chosen randomly by stopping at every 5 km and weed species and their densities (plant/m2) were determined. In addition, experiments were conducted in Kırıkhan province, in 2015 and 2016, to determine the effects of different herbicides, mechanical control and herbicide + mechanical control on the weeds and onion yield. A randomized complete block design was used with three replications. There were nine treatments (pre-emergence, Pendimethalin 450 g/l (300 ml/da), post-emergence Tepraloxydim 45 g/l (100 ml/da), Quizalofop-P-ethyl 50 g/l (100 ml/da), Bentazone 480 g/l (200 ml/da), Oxyfluorfen 480 g/l (40 ml/da), Linuron 47.5 g/l (100 ml/da), Linuron 47.5 g/l (100 ml/da) + hand hoeing and only hand hoeing including untreated control for each year. In this study, a total of 93 weed species in 82 genus belonging to 29 different families, including 2 monocotyledoneus, 26 dicotyledoneus and 1 parasitic, 66 winter and 27 summer species, 17 narrow leaved, 76 broad leaved were determined. According to their life cycles the weeds were classified as, 24 perennial, 64 annual, 5 biennial, 6 annual-perennial and 8 annual-biennial. In onion fields, Avena sterilis L., Sinapis arvensis L., Convolvulus arvensis L had the highest incidence rates. Among all the weeds, level“A”Avena sterilis L.,level“B”Sinapis arvensis L.,level“C”Convolvulus arvensis L had the highest population density. Hand hoeing + Linuron and only Hand hoeing were the most effective treatments for weed control and onion yield in 2015, 2016 and also for average of 2015-2016.