Kamu alımlarının elektronik ihale yöntemiyle gerçekleştirilmesi
The implementation of public procurement through electronic tendering method
- Tez No: 900187
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE OKAY TEKİNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Günümüzde kamu hizmetlerinin bilgi ve iletişim teknolojileri destekli yürütülmesi önem kazanmış olup, bu kapsamda ülke ekonomisinde önemli bir paya sahip olan kamu alımlarında da elektronik uygulamalar kullanılmaya başlanmıştır. Kamu İhale Kurumu'nun kurulması ve Kurum'un yaptığı çalışmalar neticesinde ihale işlemleri elektronik ortama taşınmıştır. Bu tezde, elektronik ihalenin gelişim süreci, elektronik ihale sisteminin getirdiği yenilikler ve elektronik ihaleden sağlanan faydalar ile ihalelerin elektronik ortama taşınmasında karşılaşılan zorluklar, idarelerin ve isteklilerin sistemi etkin kullanması için yapılması gerekenler, elektronik ihale sonucu ortaya çıkan uyuşmazlıklarda Kamu İhale Kurumu'nun çözüm yöntemi ve konu ile ilgili mahkeme kararları ele alınmıştır. İhale işlemlerinin elektronik ortama taşınması sonucu isteklilerce ihalelere kolay ve hızlı katılımın, zaman tasarrufunun, avantajlı fiyatların, etkili süreç yönetiminin ne ölçüde sağlandığı belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, yeni bir ihale yönteminin getirdiği farklılıklar sonucunda karşılaşılan zorluklar, ortaya çıkan uyuşmazlıklar ve bunlara yönelik çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In contemporary times, the execution of public services supported by information and communication technologies has gained importance. In this context, electronic applications have begun to be used in public procurement, which holds a significant share in the country's economy. Following the establishment of the Public Procurement Authority and the work conducted by the Authority, procurement processes have been transferred to an electronic environment. This thesis examines the development process of electronic procurement, the innovations introduced by the electronic procurement system, and the benefits derived from electronic procurement. It also addresses the challenges faced in transitioning procurements to an electronic environment, the actions required for administrations and bidders to effectively use the system, the Public Procurement Authority's methods for resolving disputes arising from electronic procurement, and relevant court decisions. The extent to which the transition of procurement processes to an electronic environment has enabled easier and faster participation by bidders, time savings, advantageous pricing, and effective process management has been investigated. Additionally, the challenges encountered due to the differences introduced by a new procurement method, the disputes that have arisen, and the proposed solutions to these issues are discussed.