Giysi tasarımında ifade biçimi olarak natüralizm
Naturalism as a form of expression in clothing design
- Tez No: 900188
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR GÖKLÜBERK ÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Modayı etkileyen faktörler aslında giysi tasarımını etkileyen faktörlerdir. Giysi tasarlamanın somut bir adımı olan esinlenmeler arasında tarihsel etkiler her dönem esin kaynağı olarak koleksiyonlarda yer edinmiştir. Araştırmanın konusu tarihsel esin kaynağı olarak natüralizm dönemi (1780-1810 yılları arası) giyiminin günümüz (2000-2024 yılları arası) giysi tasarımlarında ifade biçimi olarak yansımalarının incelenmesidir. Natüralizm akımı dönemi (1780-1810 yılları arası) giysi örneği ve natüralizm akımının özelliklerinin bulunduğu düşünülen günümüz (2000-2024 yılları arası) giysi tasarımlarının karşılaştırmalı görsel analizi ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Natüralizm akımı dönemi (1780-1810 yılları arası) giysileri ve günümüz (2000-2024 yılları arası) giysi tasarımlarına ait özellikler; sanat ve moda tarihi kitaplarından ilgili makale ve tez çalışmalarından müzelerin dijital ortamlarından, moda dergilerinin dijital ortamlarından, ilgili yazılı ve basılı kaynaklardan öğrenilmektedir. Bu araştırmada amaç, giysi tasarımında ifade biçimi olarak natüralizm akımının günümüz giysi tasarımlarına yansımalarını incelemek ve natüralizm akımı hakkında bilgi vermektir. Natüralizm akımının ve dönemin (1780-1810 yılları arası) giysi özellikleri ile günümüz (2000-2024 yılları arası) eğilimleri ile hazırlanmış koleksiyonlar arasından natüralizm akımının giysi özelliklerini taşıyan tasarımlar seçilerek tarihsel bağlamda incelenmiştir. Araştırmada betimsel yöntem kullanılmış ve veriler, doküman inceleme yöntemi ile analiz edilmiştir. Görsellerde yer alan natüralizm akımı dönemi (1780-1810 yılları arası) giysilerinin ve günümüz (2000-2024 yılları arası) giysi tasarımlarının özellikleri giysi analiz formuna göre incelenmiştir. Giysi analiz formuna model, siluet/form, kumaş özellikleri kaydedilmiştir. Araştırma sonunda; tarihsel esin kaynağı örneklerinden biri olan natüralizm akımı özelliklerinin günümüz giysi tasarımlarında ifade biçimi olarak günümüz (2000-2024 yılları arası) giysi tasarımlarını dolaylı yoldan biçimlendirerek natüralizm akımının etkilerinin devam ettiği görseller ve yorumlar ile tez çalışmasına aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The factors that affect fashion are actually the factors that affect clothing design. Among the sources of inspiration that are a concrete step in clothing design, historical influences have always been included in the collections as a source of inspiration. The subject of the research is to examine the reflections of the clothing of the naturalism period (between 1780-1810) as a historical source of inspiration and as a form of expression in today's clothing designs (between 2000-2024). A comparative visual analysis and evaluation of clothing samples from the naturalism period (between 1780-1810) and contemporary clothing designs (between 2000-2024), which are thought to have the characteristics of the naturalism movement, were made. The characteristics of the clothing of the Naturalism movement period (between 1780-1810) and the clothing designs of today (between 2000-2024) are learned from art and fashion history books, relevant articles and theses, digital environments of museums, digital environments of fashion magazines, and relevant written and printed sources. The aim of this research is to examine the reflections of the naturalism movement as a form of expression in clothing design on today's clothing designs and to provide information about the naturalism movement. Designs bearing the clothing characteristics of the naturalism movement were selected from collections prepared with the clothing characteristics of the naturalism movement and the period (between 1780-1810) and today's trends (between 2000-2024) and were examined in a historical context. Descriptive method was used in the research and the data were analyzed by document review method. The characteristics of the naturalism period (between 1780-1810) clothes and today's (between 2000-2024) clothes designs in the images were examined according to the clothing analysis form. Model, silhouette/form and fabric features were recorded in the garment analysis form. At the end of the research; The naturalism movement, which is one of the examples of historical inspiration, was transferred to the thesis study with visuals and comments that the effects of the naturalism movement continue by indirectly shaping today's clothing designs (between the years 2000-2024) as a form of expression of the features of the naturalism movement in today's clothing designs.