Gençlerde din ve hayat algısı: Hallyu örneği
Perception of religion and life among adolescents: Hallyu sample
- Tez No: 900202
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHLÜL TOKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Sosyoloji, Religion, Psychology, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Güney Kore kültürüne ilgi duyan genç bireylerin din ve hayat algılarını, Hallyu kültürü ile olan ilişkilerini anlamayı amaçlayan bu çalışma, nitel araştırma yöntemleri kullanılarak, 14- 28 yaş arası genç bireylerle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış mülakat ve katılımcı gözlem aracılığı ile toplanan veriler ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında katılımcı gençlerin güven sorunları, yalnızlık, boşluk hissi ve sosyal uyum zorlukları, aile ve arkadaş ilişkilerinde güçlükler yaşadıkları görülürken Hallyu'nun gençler için sosyal destek ve başa çıkma mekanizmaları açısından önemli bir rol oynadığı görülmüştür. Bunun yanı sıra Hallyu aracılığı ile aidiyet hissi geliştirdikleri, Hallyu'nun yalnızca bir eğlence kaynağı olmanın ötesinde, gençlerin duygusal ve sosyal durumları üzerinde de birtakım etkiler yarattığı görülmüştür. Katılımcıların büyük bir kısmının hayatın anlamı olmadığını ifade ettikleri veya hayata dair kapsayıcı bir anlama sahip olmadıkları, bu durumun ise özellikle çevresel etmenlerden kaynaklandığını ifade ettikleri görülmektedir. Bunun yanında gençlerde din ve Tanrı algılarının güven ve huzur arayışı ile ilişkili olduğu, bazı bireylerin dinî uygulamalarda zorluklar yaşayıp suçluluk hissettikleri söylenebilir. Yaşadıkları dinî şüphe ve çatışmaların yoğun olarak çevresel ve bilişsel faktörlerden kaynaklandığı, geleneksel dindarlığın gençlerin dinî algılarını negatif yönde etkilediği gözlemlenmiştir. Bu noktada, dinin gençler üzerindeki etkilerinin, bir yandan güven arayışını beslerken, diğer yandan içsel çatışmalara yol açtığı ve gençlerin daha çok bireysel dindarlığa yöneldiği görülmüştür. Çalışma sonucunda genel olarak gençlerin Hallyu'yu bir sosyal destek ve başa çıkma mekanizması olarak kullandıkları, kapsayıcı bir hayat anlamına sahip olmadıkları, aynı zamanda din ve Tanrı algılarının güven ve huzur arayışlarını desteklediği görülmüştür. Öte yandan gençlerin, Hallyu öğeleri aracılığı ile sosyal aidiyet ve duygusal destek buldukları, dinî algılarında ise hem pozitif hem de negatif duygular yaşadıkları, çoğunlukla çevresel faktörlerden dolayı bireysel bir dindarlık yaşamayı tercih ettikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study, which aims to understand the perceptions of religion and life of adolescents interested in South Korean culture and their relationship with Hallyu, was carried out using qualitative research methods, with data collected through semi-structured interviews and participant observation with adolescents between the ages of 14 and 28. Within the scope of the study, it was observed that adolescents experience trust issues, loneliness, feelings of emptiness and social adaptation difficulties, and difficulties in family and friend relationships while Hallyu played an important role in terms of social support and coping mechanisms for them. In addition, it has been observed that they develop a sense of belonging through Hallyu, and that Hallyu is not only a source of entertainment, but also has some effects on the emotional and social situations of adolescents. It is seen that most of the participants stated that life has no meaning or that they don't have an overarching meaning of life, and that this situation is especially due to environmental factors. In addition, it can be said that adolescents' perceptions of religion and God are related to the search for security and peace, and some individuals experience difficulties in religious practices and feel guilty. It has been observed that the religious doubts and conflicts they experience are mainly caused by environmental and cognitive factors, and that traditional religiosity negatively affects adolescents' religious perceptions. At this point, it has been observed that the effects of religion on adolescents, on the one hand, nurture the search for trust, on the other hand, lead to internal conflicts and they are more inclined towards individual religiosity. The results of the study show that in general, adolescents use Hallyu as a social support and coping mechanism, they don't have an inclusive meaning of life, and their perceptions of religion and God support their search for security and peace. On the other hand, it has been observed that adolescents find social belonging and emotional support through Hallyu elements, experience both positive and negative emotions in their religious perceptions and prefer to experience individual religiosity mostly due to environmental factors.