European Union, China and climate change: A case of collective securitisation?
Avrupa Birliği, Çin ve iklim değişikliği: Bir kolektif güvenlikleştirme vakası mı?
- Tez No: 900219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY ZEHRA AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
İklim değişikliği ile ilgili konularda giderek artan jeopolitik endişelere ve iklim politikalarının güvenlikle ilişkili sonuçlarının Avrupa Birliği (AB) nezdinde artan önemine bakıldığında, diğer politika alanlarında olduğu gibi, AB'nin Çin'in iklim alanındaki politika ve eylemlerine ilişkin bir güvenlikleştirme perspektifine sahip olduğunu varsaymak mümkündür. Bu varsayımdan hareket ederek, bu çalışmanın amacı, AB ve Çin arasında iklim alanındaki ilişkilerde gözlemlenen çatışma dinamiklerinin AB tarafından Çin'e karşı geliştirilen bir güvenlikleştirme bakış açısıyla açıklanıp açıklanamayacağını incelemektir. Bu amaçla, yazar, kuramsal çerçeve olarak güvenlikleştirme kuramını, analitik çerçeve olarak ise kolektif güvenlikleştirme modelini ve riskleştirme-tehditleştirme modelini kullanmıştır. AB'nin Çin'in iklimle ilgili politika ve eylemlerine yönelik söyleminde risk ve/veya tehdit unsurlarının varlığını tespit etmek üzere birincil ve ikincil kaynaklardan elde edilen kapsamlı veriler söylem analizi yöntemiyle incelenmiştir. AB'nin söylemlerinde yer verdiği risk ve tehdit unsurları ile politika çıktılarında mevcut olan risk ve tehlike boyutları bir arada ele alındığında, analiz bulguları, AB'nin Çin'e karşı güvenlikleştirme perspektifine sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Buna göre, Avrupa Komisyonu'nun hâlihazırda bir risk perspektifi geliştirdiği ve konuya yüksek derecede duyarlı olan bir kitlenin mevcut olduğu konularda, bu perspektif tehditleştirme formunda gerçekleşmektedir. Komisyon'un söylemlerinde açık bir tehdit ifadesine vermediği ya da aktör ve kitle arasında uyumsuzluk olan konularda güvenlikleştirme perspektifi risk formunda gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In light of the increasing geopolitical contestations in climate change-related matters and the EU's growing emphasis on the security implications of climate actions, it would be a fair expectation that, as in other policy areas, the EU has adopted a securitising perspective towards China with regard to the latter's climate-related policies and actions. Drawing on this assumption, this study aims to scrutinise whether the confrontational dynamics of EU-China bilateral relations in the climate domain could be explained by the EU's securitisation towards China. To achieve this goal, the author uses the securitisation theory as the theoretical framework. Using a triangulation of the collective securitisation model and the threatification vs riskification model as analytical frameworks, the author conducts a qualitative discourse analysis of the primary and secondary sources. The findings reveal that the risk and threat articulations in the EU's discourse, together with the risk and threat dimensions in its policy outputs, point to the existence of a securitising perspective towards China. With regard to the form of securitisation, the findings show that for matters in which the European Commission has already developed a risk perspective and where there is a vocal audience with a high receptivity to the matter, the securitisation has taken the form of threatification. Whereas, for matters in which the Commission has refrained from an explicit threat articulation or in which there has been a mismatch between the articulations of the securitising actors and the audience, the form of securitisation has remained as riskification.