Gestasyonel diabetes mellitus olgularında oksidatif stres durumu, TNF-α ve IL-6 düzeyleri
Oxidative stress status, TNF-α and IL-6 levels in gestational diabetes mellitus cases
- Tez No: 900220
- Danışmanlar: UZMAN GÜVENÇ GÜVENEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
GDM, gebeliğin başlangıcında veya devamında görülen glukoz intoleransı olarak tanımlanmıştır. GDM sürecinde artık DM'dakine benzer şekilde oksidatif stresin etkili olduğu bazı çalışmalarda gösterilmiştir. Özellikle GDM'da lipid peroksidasyon üzerine yapılan çalışmalarda MDA düzeylerinde artış ve organizmanın buna yanıtı olarak antioksidan enzimlerden SOD, CAT ve GSH-Px düzeylerinde artış ya da azalışlar ve de E vitamini düzeylerinde de değişiklikler kaydedilmiştir. Ayrıca oksidatif streste oluşan reaktif oksijen metabolitlerinin, immünregülatuvar transkripsiyonel faktörler üzerinden TNF-α ve IL-6 'yı uyarabileceği görüşleri de son çalışmalarda mevcuttur. TNF-α ve IL-6'nın artmış düzeylerinin DM'dakine benzer şekilde GDM'da da insülin direncine neden olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda GDM tanısı almış ve almamış gebelerde MDA, E vitamini, SOD, CAT, GSH-Px, TNF-α ve IL-6 düzeylerini araştırdık. 24-28 hafta aralıklarında toplam 46 gebe çalışmaya alınmıştır. GDM tanısı alan (GDM, n=22) ve almayan gebeler (kontrol, n=24) şeklinde 2 grup oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
GDM is defined as any degree of glucose intolerance with onset or first recognition during pregnancy. Previous studies have shown that oxidative stress is also effective during GDM period as in DM. Especially lipid peroxidation studies on GDM have noted that increase in MDA levels, increase or decrease in the levels of antioxidant enzymes SOD,CAT and GSH-Px as a response of organisms and different results on vitamin E levels. In addition it has been shown that reactive oxygen species as a result of oxidative stress may induce TNF-α and IL-6 by the transcriptional factors of ımmun regulatory system. It has been known that in GDM increase in the levels of TNF-α and IL-6 causes insulin resistance as occurs in DM. In our study we investigated MDA, vitamin E, SOD, CAT, GSH-Px, TNF-α and IL-6 levels of GDM patients and compared them with the controls. A total of 46 pregnant women between 24-28 gestational weeks were chosen for the study. After OGTT we grouped our subjects as GDM group (n=22) and controls (n=24).