Alüminyum alaşımlarının farklı ilave teller ile tıg kaynak bağlantılarının incelenmesi
Investigation of tig welding connections of aluminum alloys with different additional wires
  1. Tez No: 900276
  2. Yazar: BAYRAM DORUKBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH HAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında kullanımı hergeçen gün artmakta olan alüminyum alaşımlarının TIG kaynaklı bağlantıları çalışılmıştır. İki farklı alüminyum sac malzemeyi (5754 ve 1050 alüminyum alaşımı) iki farklı kaynak teli kullanılarak (AlMg5 ve AlSi5) TIG kaynak makinası ile birleştirme işlemi yapılmıştır. Birleştirme işlemi altarnetif akım kullanılarak 3 farklı amper (120A-140A-170A) ayarı seçilerek uygulanmıştır. Toplam 12 adet plaka (5754+1050) birleştirilerek 6 farklı plaka oluşturulmuştur. Ayrıca bu birleştirme işlemi sonrasında kaynağın metalurjik ve mekanik özelliklere etkileri incelenmiştir. Çekme testi için her bir plakadan iki farklı standart ve boyutta çekme numuneleri hazırlanmış ve testler gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda mikrosertlikleri testleri kaynak bölgesinde yapılmıştır. Ayrıca SEM (scanning electron microscope), Mapping ve EDS analizleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, TIG welded connections of aluminum alloys, whose use is increasing day by day, were studied. Two different aluminum sheet materials (5754 and 1050 aluminum alloys) were joined using two different welding wires (AlMg5 and AlSi5) with a TIG welding machine. The joining process was applied by selecting 3 different amperage (120A-140A-170A) settings using alternating current. A total of 12 plates (5754+1050) were combined to create 6 different plates. Additionally, after this joining process, the effects of the weld on the metallurgical and mechanical properties were examined. For the tensile test, tensile samples of two different standards and sizes were prepared from each plate and the tests were carried out. At the same time, microhardness tests were carried out in the welding area. Additionally, SEM (scanning electron microscope), Mapping, and EDS analyzes were obtained.