Transformation of the witch archetype and wisdom of the craft: Fictions of reappraisal by Madeline Miller and Genevieve Gornichec
Cadı arketipinin dönüşümü ve büyü zanaatının bilgeliği: Madeline Miller ve Genevieve Gornichec romanlarına yeniden bakış
  1. Tez No: 900277
  2. Yazar: ELİFCAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM BAŞARIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnsanlar kadınlar ve dişilik hakkındaki fikirlerini eş zamanlı olarak şekillendirirken insanların cadıları algılama biçimleri tarih boyunca birkaç kez değişmiştir. Konumlarına bakılmaksızın, toplum insanların düşüncelerini dönüştürürken, bu fikirler küresel olarak aynı kalıpları takip etmiştir. Arketipleri keşfeden Carl Gustav Jung, bu düşüncelerin insanların bilinçaltının derinliklerinde yer aldığını ve bunun da arketiplerin dönüşümünün dünyanın her yerinde aynı yolu izlemesine neden olduğunu savunmaktadır. Jung'un öğrencisi Erich Neumann, Cadı Arketipi'ni de etkileyen Anne Arketipi'ni incelemiş ve detaylı bir şekilde yorumlamıştır. The Great Mother kitabında Neumann, Arketipsel Dişi'yi algılama eğiliminin hem olumlu ve hem de olumsuz bir yaklaşım olarak başladığını ve ataerkil düşüncenin yükselişiyle birlikte tamamen olumsuz bir hale geldiğini göstermiştir. Ancak modernite ve toplumsal değişimler bu olumsuz anlayışı daha olumlu bir hale dönüştürmüştür. Çağdaş edebiyatta, yazarlar değişimlerden ve feminist fikirlerden etkilenmiştir ve sanatlarını eski feminen uygulamaları övmek ve kötücülleştirilmiş ve şeytanlaştırılmış karakterlerin haklılıklarını göstermek için kullanmışlardır. Madeline Miller'ın Ben, Kirke'si ve Genevieve Gornichec'in Cadınının Yüreği antik mitlerin anlatılmamış taraflarını göstermeye ve Circe ve Angrboda gibi mitik cadılara hikayelerini anlatma şansı vermeye çalışmaktadır. Bu tezin amacı, Miller'ın Ben, Kirke ve Gornichec'in Cadı Yüreği romanlarını Neumann'ın teorisine göre incelemek ve eski mitler ile çağdaş romanları karşılaştırarak Cadı Arketipi'nin değişimini göstermektir.
Özet (Çeviri)
The way people have perceived witches changed several times throughout history as people formed their opinions about women and femininity simultaneously. Regardless of the location, these ideas followed the same patterns globally whereas society transformed people's thoughts. Carl Gustav Jung, who discovered the archetypes, defends that these thoughts are located deep within the humans' subconscious, and causes the transformation of archetypes to follow the same path around the world. Jung's student Erich Neumann studies the Mother Archetype, influencing the Witch Archetype, and creates a detailed interpretation. In The Great Mother, Neumann shows that the tendency to recognize the Archetypal Feminine starts as a positive and negative approach, and it becomes completely negative with the rise of patriarchal thinking. However, modernity and societal shifts turned this negative conception into a more positive one. In contemporary literature, authors have been impacted by the changes and feminist ideas, and they used their art to praise ancient feminine practices, and excuse villainized and demonized characters. Madeline Miller's Circe and Genevieve Gornichec's The Witch's Heart try to show the untold parts of antique myths and give mythical witches like Circe and Angrboda a chance to tell their stories. This thesis aims to analyze Miller's Circe and Gornichec's The Witch's Heart according to Neumann's theory and to show the Witch Archetype's alteration by comparing older myths and contemporary novels.