The role of two museums in the formation of Turkish national identity in the early republican period of Türki̇ye: The Museum of Anatolian Civilizations and the Museum of Ethnography
Erken Cumhuriyet Dönemi Türkiye'sinde milli kimlik inşasında müzelerin rolü: Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Etnografya Müzesi
- Tez No: 900330
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AYDINGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Ulus kavramı, ulusal kimliğe ilişkin birçok tartışmayı da beraberinde getirmiştir. Yeni kurulan ulus devletler ile müzeler arasındaki ilişki oldukça belirgin hale gelmiştir. Araştırmacıya göre müzeler, sosyolojik çalışmalar için araştırma sahası olarak kabul edilebilir. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk müzelerinden olan Etnografya Müzesi ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ni inceleyerek Türk ulusal kimliğinin yapılandırılmasına nasıl katkı sağladıklarını anlamaktır. Araştırma iki önemli konuyu ele alıyor. İlk olarak bu müzeler Türk ulusal kimliğinin gelişmesine nasıl katkı sağlamıştır? İkinci olarak ise, müzeler devlet tarafından araçsallaştırılmış mıdır? Bu soruların yanıtlarını araştırmak için nitel analiz yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma verileri belge araştırması ve yarı yapılandırılmış uzman görüşmelerine dayanmaktadır. Aralarında müze yöneticileri, akademisyenler, arkeologlar, sanat tarihçileri ve mimarların da bulunduğu yirmi beş uzmanla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, uzman ve akademisyenlerin görüşlerinin alınması ile disiplinler arası bir perspektifin analiz edilmesinisağlamıştır. Araştırmanın sonunda araştırmacı, müzelerin ulusal kimliği doğrudan etkilemekten ziyade, devlet tarafından savunulan ideallerin topluma sunulduğu kurumlar olduklarını tespit etmiştir. Bu değerlerin müzelerde bulunması, Türk ulusal kimliğini etnik bir aidiyetten ziyade kültürel bir aidiyet duygusuna bağlayarak oluşturmuştur. Öte yandan, bu araştırma, müzelerin devlet inşasının bileşenleri olarak üstlendikleri görevi yerine getirdiklerini tespit etmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of nation prompted numerous discussions pertaining to national identity. The relationship between recently established nation-states and museums became noteworthy. The primary objective of this research is to examine the function of museums in shaping Turkish national identity by examining the Museum of Ethnography and the Museum of Anatolian Civilizations, two of the Republic of Türkiye's pioneering museums. In fact, in the researcher's opinion, it is essential to recognize museums as places of sociological study. The research addresses two significant topics. First, how did these museums contribute to developing Turkish national identity? Second, have museums been instrumentalized by the state? A qualitative analysis is utilized to investigate the responses to these questions. The research data is based on documentary research and semi-structured expert interviews. Interviews are conducted with twenty-five experts, including museum directors, academics, archaeologists, art historians, and architects. The field study allowed for examining the viewpoints of specialists and scholars who approached the issue from an interdisciplinary perspective. Upon concluding the study, it has been revealed that museums function as institutions that demonstrate the ideals the state upholds to society rather than directly influencing national identity. The presence of these values in museums establishes the Turkish national identity by anchoring it in a cultural feeling of belonging rather than an ethnic heritage. However, this research has found that museums have proven their role as state-building components.