IFF cevaplayıcılara GPS'ten bağımsız olarak IFF sorgulayıcıları ile konum bilgisi sağlanması
Providing global position information to IFF transponders from IFF interrogators without GPS
  1. Tez No: 900347
  2. Yazar: MEHMET AKİF ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ YÜKSEKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) sistemleri hava platformları açısından kritik öneme sahiptir ve hava platformlarında uçuş dinamiklerinin birçoğu bu sistem tarafından sağlanan konum bilgisine dayanmaktadır. Ancak bu sistem düşük RF sinyal seviyeleri ile çalıştığı için karıştırma/aldatma taarruzlarından kolaylıkla etkilenebilmektedir. Bu nedenle bazı bölgelerde platform taarruza maruz kalıp konum bilgisini kaybederek uçuş güvenliği tehlikeye girebilmektedir. Tez kapsamın platforma alternatif küresel konum bilgisini IFF sistemi üzerinden hava platformuna iletimi üzerine yöntem geliştirilmiştir. Yöntem geliştirilirken IFF sisteminin hava trafik kontrol radarlarındaki çalışma dinamikleri analiz edilmiştir. Bu bağlamda hava trafik kontrol radarının IFF işletim senaryoları ters düşmeyecek şekilde ve geriye dönük uyumlu (backward compatible) bir şekilde konum bilgisi transfer yöntemi geliştirilmiştir. Ayrıca bu yöntem içerisinde efektif kodlama yöntemi geliştirilmiş olup sonuçlar analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre küresel konum bilgisini efektif bir şekilde düşük belirsizlik değerleri ve yüksek çözünürlükle transfer edilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Global Positioning System (GPS) systems has critical role on air platforms. This system is flight critical and other system installed in aerial platform are based on the location information provided by this system. However, this system can be easily affected by scattering/spoofing attacks due to low RF signal operating characteristic. The air platform can lose their global position and it can be threatened of flight safety if the presence of such attack some region on the earth. The operating principle of IFF system were analyzed about used from air traffic control radars. In this study, a global position information transfer method has been developed as backward compatible that does not conflict with the IFF operating scenarios of the air traffic control radar. In addition, an effective coding method has been developed within this method and the results have been observed. According to the results, it has been shown that global position information can be transferred effectively with low uncertainty values and high resolution.