Discontinuous galerkin finite element method for electromagnetic structure analysis: validation and applications
Elektromanyetik yapıların analizi için süreksiz galerkin sonlu eleman yöntemi: Doğrulama ve uygulamalar
- Tez No: 900375
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUZUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hesaplamalı elektromanyetik alanında, Süreksiz Galerkin (SG) yöntemi karmaşık problemleri çözmek için sağlam ve çok yönlü bir yaklaşım olarak durmaktadır. Bu tez, Süreksiz Galerkin tekniğini kullanarak geliştirme ve uygulama üzerine odaklanan üç boyutlu Sonlu Elemanlar Metodu (SEM) çözücüsünün geliştirilmesine derinlemesine inmektedir. Bu yöntemin ayırt edici özelliği, tetrahedral elemanlar arasında farklı baz fonksiyonlarının kullanımında, yöneten denklemler içindeki akım terimleri aracılığıyla birbirine bağlanmasıdır. Bitişik baz fonksiyonları arasındaki sürekliliği hesaba katmak için bir içsel ceza terimi tanıtılmış ve böylece kesintisizliklerin sorunsuz bir temsili sağlanırken hesaplama verimliliği korunmuştur. SG yönteminin ana avantajlarından biri, yüksek dereceli baz fonksiyonlarını barındırma yeteneğidir. Ayrıca, içsel esnekliği farklı alanların sorunsuz entegrasyonuna izin verir, bu da bireysel hücrelerle sonlu dizilerin simülasyonunu mümkün kılar. Bu çalışma, Süreksiz Galerkin yöntemini üç boyutlu sonlu elemanlar yöntemi algoritmasına uyarlamaya yönelik bir girişimdir. Yöntem, geliştirilmiş olan yazılım kullanılarak, çeşitli pratik problemler yardımıyla doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the realm of computational electromagnetics, the Discontinuous Galerkin (DG) method stands as a robust and versatile approach for solving complex problems. This thesis focuses on the development and implementation of a three-dimensional Finite Element Method (FEM) solver by utilizing the Discontinuous Galerkin technique. The distinguishing feature of this method lies in its utilization of distinct basis functions across tetrahedral elements, interconnected through flux terms within the governing 2.s. An interior penalty term is introduced to account for the continuity between adjacent basis functions, enabling a seamless representation of discontinuities while preserving computational efficiency. One of the key advantages of the DG method is its ability to accommodate high-order basis functions. Also, its intrinsic flexibility allows for the seamless integration of distinct domains, enabling the simulation of finite arrays with individual cells. This study is an attempt to adapt the discontinuous Galerkin method to a three-dimensional finite element method algorithm. The method is verified by means of some practical applications, by using the code developed for this purpose.