The effects of grain sphericity and roundness on critical state parameters
Dane küresellik ve yuvarlaklığının kritik durum parametrelerine etkileri
  1. Tez No: 900390
  2. Yazar: AHMET SEYİT AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. KEMAL ÖNDER ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Mevcut çalışma kapsamında kritik durum parametreleri -özellikle kritik durum kesme direnci açısı ve boşluk oranı ile logaritmik efektif gerilim düzlemindeki kritik durum lokasyonları- beş farklı silt ve kum için deneysel olarak değerlendirilmiştir. Santamarina ve Cho (2001) tarafından geliştirilen deney düzeneği, kritik durum özelliklerini değerlendirmek için Türkiye'den Çine, Şile Silis, Tekirdağ Silis ve Aygaz Alüvyonlu kumları ve Libya'dan gelen Sabratah siltini test etmek üzere değiştirildi. Büyük gerilmelere maruz kalan numulerin kritik duruma ulaşmaları sağlanmış, sonrasında numunede meydana gelen hacim değişimini bulmak için numuneleri tamamen doyurma ihtiyacını ortadan kaldırmak adına görüntü işleme teknikleri kullanılmıştır. Parçacık şekli özellikleri -özellikle tanelerin küreselliği (S) ve yuvarlaklığı (R)-1600x yakınlaştırma kapasitesine sahip bir dijital mikroskop kullanılarak belirlendi. Ek olarak, numunelerin tane boyutu dağılımı, boşluk oranı sınırları ve özgül ağırlığı değerlendirilmiştir. Elde edilen test sonuçları, literatürden derlenen verilerle birlikte, kritik durum kesme direnci açısı ve boşluk oranı (e) ile ortalama efektif gerilim (p') düzlemindeki kritik durum konumunu değerlendirmek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research study, the critical state parameters- specifically, the angle of critical state shearing resistance and the critical state loci in the void ratio vs. logarithmic effective stress domain- were experimentally assessed for five different silt and sand. The apparatus developed by Santamarina and Cho (2001) was modified to test Cine, Sile Silica, Tekirdag Silica and Aygaz Alluvial sands from Turkiye, along with Sabratah ilt from Libya to assess their critical state characteristics. To eliminate the need for fully saturating the sand samples, image processing techniques were utilized to facilitate the monitoring of volume changes when these samples were subjected to large strains, ensuring to reach critical state. Particle shape characteristics—specifically, the sphericity (S) and roundness (R) of grains—were determined using a digital microscope with a 1600x zoom capability. Additionally, grain size distribution, void ratio limits, and specific gravity of the samples were evaluated. These test results, jointly with the data compiled from the literature, were used to assess critical state angle of shearing resistance and locus in the void ratio (e) vs. mean effective stress (p') domain.