Effects of size and shape of sand grains on some engineering properties of a clayey soil
Kum danelerinin şekil ve büyüklüğünün bir kilin bazı geoteknik özelliklerine etkisi
- Tez No: 527830
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FIRAT ÇABALAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez çalışmasında, bir çift bender eleman ile donatılmış üç eksenli basınç cihazı ve serbest basınç cihazı kullanılarak kum tanelerinin şekil ve tane çapı özelliklerinin killi bir zeminin mühendislik parameterlerine etkisi sunulmaktadır. Bu çalışmada düşük plastisiteli kil, Narlı kumu ve Kırmataş kumu örnekleri kullanılmıştır. Üç farklı kum gradasyonu (0.6-0.3 mm, 1.0-0.6 mm, and 2.0-1.0 mm) deneysel çalışmalarda kullanılmak üzere seçilmiştir. Kuru ağırlık itibari ile hazırlanan beş farklı kil-kum oranının (90-10, 80-20, 70-30, 60-40 ve 50-50) özellikleri incelenmiştir. En büyük kayma modülü (Gmax) değerlerini bulmak için kum-kil karışımları üzerinde bender eleman (BE) testleri gerçekleştirilmiştir. Buna ilaveten, Gmax değerleri ile serbest basınç mukavemeti (qu) değerleri arasında ilişki kurabilmek için bir dizi serbest basınç testi de yapılmıştır. Bender elemanlar ile donatılmış üç eksenli basınç deney aletinden elde edilen sonuçlar deviatorik gerilme değerlerinin kum danelerinin yüzdesi, dane büyüklüğü, yuvarlaklık ve küresellik özellikleri arttıkça arttığını göstermiştir. Karışımlardaki kum yüzdesi arttıkça boşluk suyu basıncı değerleri azalırken, kum danelerinin büyüklük, yuvarlaklık ve küresellik özelliklerinin azalmasıyla boşluk suyu basıncı değerleri artmıştır. Kum içeriği arttıkça efektif kohezyon (c') değeri azalmış ve efektif içsel sürtünme açısı (ϕ΄) artmıştır. Gmax, boşluk oranı, ve çevre basıncı arasında, yuvarlak ve köşeli kum danelerinin bulunduğu kum-kil karışımları için bir ilişki geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an experimental research studying in the effect of shape and size of sand grains on some geotechnical properties of a clayey soil using unconfined compression and triaxial compression machines equipped with a pair of bender elements. The materials used in this study were low plasticity clay, Narli Sand and Crushed Stone Sand. Three different gradations of the sands (0.6-0.3, 1.0-0.6, and 2.0-1.0) mm were chosen. Five contents of clay-sand (90-10, 80-20, 70-30, 60-40 and 50-50) by dry weight were investigated. Series of bender elements (BE) tests were carried out on clay-sand mixtures to measure small strain shear modulus (Gmax). Unconfined compression (UC) tests were conducted on these mixtures to have a correlation between Gmax and unconfined compressive strength (qu). Gmax and qu increased with increasing roundness and sphericity of sand grains. The qu values decreased, and the Gmax values increased when sand content in the mixture increased. As size of sand grains increased, Gmax and qu values increased. For the results that obtained from triaxial compression machine equipped with bender elements tests, the deviatoric stress increased with increasing content, size, roundness and sphericity of sand grains. The pore water pressure decreased as sand content increased and it is increased as size, roundness and sphericity decreased. The effective cohesion (c') decreased and effective angle of friction (ϕ΄) increased as sand content increased. A correlation between Gmax, voids ratio and effective stress were developed for rounded and angular sand of clay-sand mixtures.