Metal yüzeylerde duvar tırmanışı için iki tekerlekli diferansiyel sürüşlü gezgin robot tasarımı, benzetimi ve kontrolü
Design simulation and control of a two wheel differential drive mobile robot for wall climbing on metal surfaces
  1. Tez No: 900391
  2. Yazar: HÜRCAN SAMET ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CLAUDIA FERNANDA YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mekatronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında, metal yüzeylerde duvar tırmanışı gerçekleştirebilen iki tekerlekli diferansiyel sürüşlü bir gezgin robotun tasarımı, benzetimi ve kontrolü ele alınmıştır. Çalışmanın temel amacı, özellikle insanların yer almasının tehlikeli ve zorlu olduğu ortamlarda etkin bir şekilde görev yapacak bir gezgin robot için tasarım, benzetim ve kontrol çalışmaları gerçekleştirmektir. İki tekerlekli diferansiyel sürüşlü robotun tahrik sistemi için doğru akım (DA) motorları kullanılmıştır. DA motorlarına etkiyen sürtünme kuvveti gibi harici bozucular da dikkate alınarak motorun hız kontrolü üzerine analizler yapılmıştır. Robotun temel kontrol yöntemi olarak model öngörülü kontrol (MÖK) ve uyarlanabilir model öngörülü kontrol (UMÖK) kullanılmış, bu kontrolörlerin parametrelerini belirlemek için analizler gerçekleştirilmiş ve kontrolörlerin çeşitli sürtünme kuvvetleri altındaki performansı değerlendirilmiştir. Robotun benzetiminde, gerçek dünya koşullarını olabildiğince yansıtmak amacıyla geliştirilmiş ve çeşitli bozucuların bulunduğu test senaryolarında performansı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the design, simulation and control of a two-wheel differential drive mobile robot capable of wall climbing on metal surfaces are studied. The main objective of the study is to perform design, simulation and control studies for a mobile robot that will work effectively in environments where it is dangerous and difficult for humans to be involved. Direct current (DC) motors are used for the drive system of the two-wheel differential drive robot. Considering external disturbances such as friction force acting on the DC motors, the speed control of the motor is analyzed. Model predictive control (MPC) and adaptive model predictive control (AMPC) are used as the basic control method of the robot. Analyses are performed to determine the parameters of these controllers and the performance of these controllers under various friction forces is evaluated. In the simulation of the robot, it was developed to represent real-world conditions as much as possible and its performance was analyzed in test scenarios with various disturbances.