Badminton sporcularında proprioseptif duyu ile 2d-4d parmak uzunluk oranı ilişkisi
Relationship with proprioceptive sense and 2d-4d finger length ratio in badminton athletes
- Tez No: 900424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: 2D:4D parmak uzunluk oranının badminton sporu üzerine etkilerini incelemektir. Geçmişten günümüze birçok araştırmaya konu olan parmak uzunluk oranının badminton branşında araştırmaya muhtaç olduğu görülmektedir. Bundan dolayı bu çalışma ile 8- 13 yaş arasında daha önce spor yapmış sporcuların badminton clear vuruşundaki omuz eklem açıklığı ile parmak uzunluk oranları arasındaki ilişki incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmaya 8- 13 yaş grubu 60 gönüllü sporcu dahil edildi. Bunların 30'u kız, 30'u erkek sporcudan oluşmaktadır. Araştırmada boy, vücut ağırlığı ve BKİ (kg/m²) değerleri alındı. Çalışmaya başlanmadan önce antrenör tarafından badminton clear vuruşu sözlü ve uygulamalı bir şekilde sporculara anlatıldı. Sporcuların hareketi bir kez denemeleri istendi. Daha sonra clear vuruşu kılavuzda belirtilen şekilde sporcudan uygulanması istendi. Sporcular vuruşu yaparken tüytop ile raketin temas ettiği nokta videolar ile belirlendi. Vuruş gerçekleştirildikten sonra sporcunun aynı pozisyona tekrar dönerek beklenmesi istendi. Raket ile tüytopun birleşmesi gereken noktada sporcunun omuz propriyosepsiyon ölçümü baseline marka gonyemetre ile ölçüldü. Omuz propriyosepsiyon ölçümlerinin ardından parmak uzunluk ölçümleri alınmaya başlandı. Parmak uzunluk ölçümleri işaret parmağı (2D) ve yüzük parmağı (4D) 0,01 hassasiyetli dijital kumpas ile ölçüldü. Herhangi bir parmak deformesi olan sporcu çalışmaya dahil edilmedi. Verilerin analizi için SPSS 24 paket programı kullanılmıştır. Cinsiyet grupları arasında demografik bilgiler, parmak oranları ve proprioseptif duyu sapma açıları gibi sürekli değişkenlerdeki farkları belirlemek için İki Bağımsız Örneklem T-testi (Independent Samples T-test) kullanılmıştır. . Proprioseptif duyu sapma açısı ile yaş, spor yaşı ve parmak oranları (2D:4D oranı) arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Erkek katılımcıların sağ el 2D:4D oranı ortalama 0,9795±0,02212, kız katılımcıların ise 1,0093±0,01876'dır. Bu oranlar arasında anlamlı bir fark vardır. Erkek katılımcıların sol el 2D:4D oranı ortalama 0,9715±0,04217, kız katılımcıların ise 1,0122±0,02849'dur. Sol el 2D:4D oranı farkı da istatistiksel olarak anlamlıdır. Erkek katılımcıların ortalama proprioseptif duyu sapma açısı 14,71±8,20 derece, kız katılımcıların ise 16,38±6,32 derece'dir. Proprioseptif duyu sapma açısı farkı anlamlı değildir. Sonuç: Bulgulara bakıldığında sağ ve sol el 2D:4D oranları ile proprioseptif duyu sapma açısı arasında belirgin ve anlamlı bir ilişki olmadığı görülmektedir. Bu, parmak oranlarının proprioseptif duyu üzerinde doğrudan bir etkisi olmadığını veya bu etkinin bu çalışmanın örnekleminde gözlemlenemediğini gösterir. 2D:4D oranının prenatal hormon seviyeleri ile ilişkili olduğu bilinse de, proprioseptif duyunun gelişimi ve işleyişi üzerinde ne kadar etkili olduğu belirsizdir ve bu nedenle daha fazla araştırma yapılması gerekebilir. Ek olarak, proprioseptif duyunun karmaşık bir sistem olduğu ve birçok faktörden etkilendiği göz önünde bulundurulduğunda, 2D:4D oranının bu duyuyu etkileyen tek başına yeterli bir gösterge olmadığı anlaşılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the effects of the 2D:4D finger length ratio on badminton performance. While the finger length ratio has been the subject of many studies in the past, it appears that it needs further investigation within the sport of badminton. Therefore, this study aims to investigate the relationship between shoulder joint range of motion during the badminton clear stroke and finger length ratios in athletes aged 8-13 who have previously engaged in sports. Materials and Methods: Sixty volunteer athletes aged 8-13 participated in the study, including 30 female and 30 male athletes. Anthropometric measurements were taken, including height, body weight, and BMI (kg/m²). Before starting the study, the badminton clear stroke was explained to the athletes both verbally and practically by the coach. The athletes were asked to attempt the stroke once. Then, they were instructed to perform the clear stroke as specified in the guide. The point of contact between the shuttlecock and the racket was determined using video recordings. After the stroke, the athlete was asked to return to the same position and wait. The athlete's shoulder proprioception was measured using a Baseline brand goniometer at the point where the racket and shuttlecock should meet. After the shoulder proprioception measurements, finger length measurements were taken. Finger length measurements of the index finger (2D) and ring finger (4D) were made using a digital caliper with 0.01 mm precision. Athletes with any finger deformities were excluded from the study. Data were analyzed using the SPSS 24 software package. An Independent Samples T-test was used to determine differences in continuous variables such as demographic information, finger ratios, and proprioceptive sense deviation angles between gender groups. Pearson Correlation analysis was used to examine the relationship between proprioceptive sense deviation angle and age, years of sports participation, and finger ratios (2D:4D ratio). Results: The average right hand 2D:4D ratio of male participants was 0.9795±0.02212, while for female participants, it was 1.0093±0.01876. There was a significant difference between these ratios. The average left hand 2D:4D ratio of male participants was 0.9715±0.04217, while for female participants, it was 1.0122±0.02849. The difference in left hand 2D:4D ratios was also statistically significant. The average proprioceptive sense deviation angle was 14.71±8.20 degrees for male participants and 16.38±6.32 degrees for female participants, with no significant difference observed in this angle between genders. Conclusion: The findings suggest that there is no significant relationship between the 2D:4D ratios of the right and left hands and the proprioceptive sense deviation angle. This indicates that finger ratios may not have a direct impact on proprioceptive sense, or this effect may not have been observed in the sample of this study. While the 2D:4D ratio is known to be associated with prenatal hormone levels, its influence on the development and functioning of proprioceptive sense remains unclear, warranting further research. Additionally, considering that proprioceptive sense is a complex system influenced by many factors, it is understandable that the 2D:4D ratio may not be a sufficient indicator of this sense.