Kadın badminton sporcularında 12 haftalık core kuvveti egzersizlerinin bazı antropometrik değerler statik denge ve core kuvveti üzerine etkisinin araştırılması
Reviewing the effect of 12 week core force exercise on static balance and core force on female badminton players
- Tez No: 509230
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KARADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Spor, Anatomy, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Son yıllarda spor alanında core bölgesi ve core antrenmanlarına yönelik çalışmalara sıklıkla rastlanmaktadır. Badminton, eksremiteler arası koordinasyonun ve dengenin üst düzeyde talep edildiği bir spor dalıdır. Bu çalışma, core kuvveti antrenmanlarının kadın badminton sporcularında antropometrik, core kuvveti ve statik denge değerleri üzerindeki etkisini ortaya koymak amacıyla yapıldı. Çalışma, 10'u kontrol ve 10'u da çalışma grubunda yer alan aktif badminton sporcusu 20 kadın üzerinde yapıldı. Sporcular 12 hafta boyunca haftada üç gün iki saatlik temel badminton antrenman programına tabi tutuldu. Bu antrenman programları devam ederken, çalışma grubuna her antrenmandan sonra 30 dakikalık core kuvveti antrenman programı uygulandı. 12 haftalık egzersiz programı öncesinde ve sonrasında antropometrik, core kuvveti ve statik denge ölçüleri alındı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS 21 paket programında yapılmıştır. Gruplara göre tanımlayıcı bilgiler tablolaştırılmıştır. Değişkenlerin gruplara göre ilk ve son test dağılımları incelenmiştir. Verilerin analizi için öncelikle normalite testi uygulanmıştır. Normal dağılım gösteren bağımsız grupların ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığı için Studentt testi, normal dağılım göstermeyen gruplarda ise Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Bağımlı grupların karşılaştırılmalarında ise normal dağılan gruplarda Eşleştirilmiş Student t testi, normal dağılmayan gruplarda ise Wilcoxon testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the recent years, studies towards core area and core exercises have become widespread in sports. Badminton is a sports branch which requires a high level of coordination between extremities and balance. This study aims to reveal the effects of core force exercises on anthropometric, core force and static balance values on female badminton players. The study was performed with the participation of a total of 20 badminton players, 10 in experimental and 10 in control groups. The athletes went through two hours of basic badminton exercises 3 days in a week, for 12 weeks. When this exercise program was in progress experimental group went through a 30-minute core force exercise. Before and after the 12-week exercise schedule, anthropometric, core force and static balance measurements were taken. Statistical analysis of the obtained values was made with IBM SPSS 21 package program. Definitive data as per groups are gathered in charts. Pretest and posttest distribution of the variables are monitored. For data analysis, first normality test was applied. For the significance of independent groups showing normal distribution, Studentt test was used; for the significance of independent groups not showing normal distribution, Mann Whitney U test was used. For the comparison of dependent groups, for normal distribution groups PairedStudentt test was used; for not normal distribution groups Wilcoxon testwas used.