Türkiye'de faaliyet gösteren deniz taşımacılığı işletmelerine yönelik siber risk analizi için matematiksel model önerisi
A mathematical model proposal for cyber risk analysis of maritime transport companies operating in Turkey
  1. Tez No: 900460
  2. Yazar: SAİM ATALAY KELEŞTEMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ATATÜRE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Uluslararası Ticaret, Marine, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Denizcilik sektörü, küresel ticaretin yaklaşık %90'ını gerçekleştirmesi nedeniyle uluslararası ticaretin en kritik bileşenlerinden biridir. Denizcilik sektörüne ilişkin bilişim teknolojilerindeki gelişmenin hız kazanmasıyla birlikte gemi ve liman operasyonları, artan siber güvenlik tehditlerine maruz kalmaktadır. Bu tehditler, denizcilik operasyonlarını kesintiye uğratabilecek ve büyük maddi kayıplara yol açabilecek zafiyetler yaratmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de faaliyet gösteren deniz taşımacılığı işletmelerine yönelik siber risklerin değerlendirilmesi ve bu risklere karşı bir matematiksel model geliştirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, siber saldırıların gemilere ve denizcilik operasyonlarına olan etkilerini anlamak ve azaltmak için MITRE CAPEC saldırı vektörleri ve Monte Carlo simülasyonu kullanılmıştır. Gemi sistemlerindeki siber riskler, nitel ve nicel analizleri birleştiren hibrit bir modelle ele alınmış, risklerin etkisi ve olasılığı detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu analizler sonucunda, siber güvenlik bütçelerinin en etkin şekilde kullanılması ve kritik risklerin önceliklendirilmesi için Optimum Maliyet Dengesi Algoritması geliştirilmiştir. Bu algoritma, sınırlı kaynaklar doğrultusunda en yüksek riske sahip zafiyetlerin azaltılmasına olanak tanımaktadır. Geliştirilen risk analiz çerçevesi, sadece Türkiye'deki deniz taşımacılığı sektörüne değil, aynı zamanda küresel denizcilik sektörüne de uygulanabilir bir yapıdadır. Çalışmanın sonunda, denizcilik sektöründeki siber güvenlik tehditlerinin daha sistematik bir şekilde yönetilmesi ve sektördeki paydaşların siber güvenlik farkındalığının artırılması hedeflenmiştir. Ayrıca, bu çerçevenin denizcilik dışındaki sektörlerde de kullanılabilecek esnekliğe sahip olması, araştırmanın literatüre katkısını güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The maritime sector is one of the most critical components of international trade, as it accounts for approximately 90% of global trade. With the rapid development of information technologies in the maritime sector, ship and port operations are increasingly exposed to cybersecurity threats. These threats create vulnerabilities that could disrupt maritime operations and lead to significant financial losses. This study aims to assess the cyber risks facing maritime transport companies operating in Turkey and to develop a mathematical model to address these risks. MITRE CAPEC attack vectors and Monte Carlo simulations have been used to understand and mitigate the effects of cyberattacks on ships and maritime operations. Cyber risks in ship systems have been analyzed using a hybrid model that combines qualitative and quantitative methods, with a detailed examination of the impact and likelihood of these risks. As a result of this analysis, the Optimum Cost Balance Algorithm was developed to ensure the most efficient use of cybersecurity budgets and to prioritize the mitigation of critical risks. This algorithm allows for the reduction of vulnerabilities with the highest risk, considering limited resources. The developed risk analysis framework is applicable not only to the maritime transport sector in Turkey but also to the global maritime industry. At the conclusion of the study, it is expected that cybersecurity threats in the maritime sector will be managed more systematically, and stakeholders' cybersecurity awareness will be enhanced. Additionally, the flexibility of this framework to be used in sectors outside of maritime further strengthens the study's contribution to the literature.