Yakınyol düzenli hat deniz taşımacılığı: Akdeniz'de Türkiye için konumlandırma stratejileri açısından bir analiz
Short sea liner shipping: An analysis of the positioning strategies for Turkey in the Mediterranean region
- Tez No: 128173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. GÜLDEM CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
ÖZET Bu çalışma temel olarak yakınyol düzenli hat deniz taşımacılığı kavramını, tanımlarla, genel kabul görmüş ifadelerle açıklamak ve Türkiye'de faaliyet gösteren hat işletmelerinin yakınyol düzenli hat deniz taşımacılığı hizmetinin pazarlamasında konumlandırma stratejilerini ortaya koymak amacını taşımaktadır. Tez dahilinde yapılan araştırmanın diğer bir amacı belirlenen yakınyol düzenli hat deniz taşımacılığı hizmetinin ve ek olarak sunulan hizmetlerin müşterilerin zihnindeki algılama düzeyini konumlandırma stratejileri kavramı dahilinde tanımlamak ve belirginleştirmektir. Bunun yanında seçilen denizcilik şirketlerinin sundukları hizmetin kalitesinin müşteri algı düzeyi de belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaca yönelik olarak, istatistiksel bir yöntem olarak araştırmanın anlaşılabilir ve yorumlanabilir hale getirilebilmesi için“Faktör Analizi”ve görsel açıklayıcı niteliğindeki dağılım grafiğine başvurulmuştur. Uygulama alanı olarak, Akdeniz hattında çalışan Türk donatan şirketinin ve uluslararası donatan şirketin Türkiye temsilciliğinin müşterileri seçilmiştir. Bunun yanında her iki şirketi de bünyesinde barındıran holding şirketi de bu müşteriler dahilinde değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonunda Akdeniz hattında faaliyet gösteren Türk donatan şirketi ile uluslararası donatan şirketin Türkiye temsilciliği, müşterilerinin zihninde fiziksel olanaklar ve imaj, personel, hizmet sunum çeşitliliği ve hizmet kalitesi ile değerlendirilmiş ve konumlandırma stratejileri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main aim of this study is to explain the term“short sea shipping”with the general definitions and common statements and to identify the“positioning strategies”of the liner shipping companies that cover short sea services in Turkey. Another aim of this study is to define the perception levels of short sea shipping services and other value added services recognized in the customers' mind within the concept of positioning strategies. Additionally, customer perception levels of quality of services provided by the liner shipping companies have been recognized. To realize these aims, factor analysis and scatter plot have been used for explaining and defining the statistical consequences of the study. As a field of research study, customers of a Turkish shipowner company and Turkey agency of international shipowner company that have short sea liner shipping services in the Mediterranean Sea have been selected. Results of this thesis contain the evaluation of customers' perceptions of a Turkish shipowner company and Turkey agency of international shipowner company in terms of“physical facilities and image”,“personnel”and“service delivery”and the evaluation of the positioning strategies of the related companies in the customers' mind. Service quality determinants have also been analyzed and positioning strategies for Turkey's short sea liner shipping industry have been developed. VI