Deniz ulaştırma lojistiği hizmet yetenekleri ile firma performansı arasındaki nedensel ilişkilerin belirlenmesi
The determination of the causal relationships between maritime logistics service capabilities and firm performance
- Tez No: 429864
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BİRGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Ulaşım, İşletme, Marine, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Ekonominin küreselleşmesi nedeniyle, deniz ulaştırma lojistiği lojistik alanında çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu çerçevede, çalışmanın amacı deniz ulaştırma lojistiği hizmet yetenekleri ile bu yetenekler ve firma performansı arasındaki nedensel ilişkileri ortaya çıkarmaktır. Bu amaçlara yönelik olarak ve işletme yönetimi, lojistik ve denizcilik işletmeleri yönetimi literatürüne dayandırılarak araştırma modeli ve buna bağlı hipotezler geliştirilmiştir. Araştırma modeli ve hipotezler, Türkiye'de faaliyet gösteren ve ticaret gemileriyle yük taşımacılığı yapan, deniz ulaştırma işletmelerinin 377 yöneticisinden anket yoluyla elde edilen veriler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, deniz ulaştırma lojistik hizmet yetenekleri ile finansal ve müşteri hizmetleri performansı arasında anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca deniz ulaştırma lojistik hizmet yeteneklerinden bilgi entegrasyon yeteneğinin finansal ve müşteri hizmetleri performansı üzerinde en fazla etkiye sahip yetenek olduğu, bunun yanı sıra deniz ulaştırma lojistik hizmet yeteneklerinden hız ve güvenilirlik yeteneğinin, finansal ve müşteri hizmetleri performansı üzerinde bir etkisinin olmadığı ortaya çıkmıştır. Anahtar Kelimeler : Deniz Ulaştırma Lojistiği, Deniz İşletmeciliği,Deniz Ulaştırma Lojistik Hizmet Yetenekleri
Özet (Çeviri)
Due to the globalization of economy, the maritime transport logistics are playing a vital role in logistics field. In this context, this study's aim is to determine whether maritime logistics service capabilities and causal relationships between firm's performances. In an attempt to these aims and based literature of business administration, logistics and maritime business administration search model and connected to it hypothesis are developed. Model of search and hypothesis are tested 377 managers of maritime transport enterprises that are active in Turkey and do transportation by merchant ships of freight. According to survey diagnosis, capabilities of maritime logistics service, firm performance has positive effected, in addition information integration capabilities of maritime logistics service capabilities that have the most impact on financial and customer service performance, as well as the capability of the speed and reliability of maritime logistics capabilities, financial, and customer service on performance has emerged that there is no impact. Key words : Maritime Logistics, Maritime Business,Maritime Logistics Service Capabilities