Türkiye'de 2012-2022 yılları arasında eğitimyönetimi bilim dalında liderlik üzerineyapılmış akademik çalışmaların incelenmesi
Investigation of academic studies on leadershipin educational management between 2012-2022 inTurkey
  1. Tez No: 900532
  2. Yazar: HARUN CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF ERDENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2012-2022 yılları arasında eğitim yönetimi bilim dalında liderlik modelleri üzerine yazılmış lisansüstü tezlerin incelemesini yapmaktır. Araştırma bir sistematik derleme çalışmasıdır. Bu kapsamda Ulusal Tez Merkezinde bulunan 2012- 2022 yılları arasında bulunan tezlerin her bir modele ilişkin zamanla gerçekleşen değişimi ve eğilimleri incelenmiştir. Tezler, yıllara, türlere, anahtar kelimelere, yapıldıkları üniversitelere, araştırma yöntemlerine göre analiz edilmiştir. Türkiye'de 2012-2022 yılları arasında eğitim yönetimi bilim dalında liderlik üzerine yazılmış 175 adet tez, araştırmanın kapsamını oluşturmaktadır. Söz konusu filtrelemeler yapıldığında, elde edilen tezlerin 2017 yılından sonra artış gösterdiği, 2020'li yıllarda bu artışın zirveye ulaştığı, daha çok yüksek lisans seviyesinde tezlerin yazıldığı, araştırma yöntemi olarak nicel yöntemlerin daha fazla kullanıldığı, liderlik başlığı altında yazılan tezlerin büyük bir çoğunluğa sahip olduğu, incelenen tezlerde demografik etkenlerin anlamlı bir fark oluşturmadığı gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Farklı liderlik modelleri içeren tezlerin analiz edilmesi sonucu, öğretmenlerin iş doyumu üzerinde söz konusu modellerin anlamlı bir yordayıcı olduğu tespit edilmiş, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The target of this thesis is to examine the studies on leadership models between 2012- 2022. The research is a systematic review study. In this context, the changes and trends of the theses in the National Thesis Center between the years 2012-2022 regarding each model were examined. Theses were analyzed according to years, genres, keywords, universities, research methods. 175 theses written on leadership in the field of educational administration in Turkey between the years 2012-2022 constitute the scope of the research. When filters are made, it is seen that the theses obtained increased after 2017, this increase reached its peak in the 2020s, the theses were written mostly at the master's level, quantitative methods were used more as a research method, and the theses written under the heading of leadership had the majority. In the theses examined, demographic factors did not make a significant difference and the results were obtained. As a result of the analysis of theses containing different leadership models, it was determined that these models were a significant predictor of teachers' job satisfaction, and suggestions were presented.