Impartiality and objectivity in normative economics: A comparative analysis of decision-making processes in adam smith's theory of morals and Amartya Sen's theory of justice
Normatif iktisatta tarafsızlık ve nesnellik: Adam Smith'in ahlak kuramı ve Amartya Sen'in adalet teorisinde yer alan karar verme süreçlerinin karşılaştırılmalı analizi
  1. Tez No: 900533
  2. Yazar: DENİZ NAZ DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF HALİL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez Adam Smith'in ahlak kuramı ve Amartya Sen'in adalet teorisinde anlatılan karar verme süreçlerini ele almaktadır. Aşkınsal adalet ilkelerinin ve kamu tartışmalarının normatif iktisat kapsamında yer alan kararların nesnelliğini sağlamadaki rolleri, Sen'in aşkınsal ve karşılaştırmalı adalet kuramları arasında gözettiği ayrım ve Smith'in tarafsız gözlemci kavramı üzerinden incelenmiştir. Bu amaç uğruna Sen'in tarafsız gözlemci kavramını Adalet Düşüncesi isimli eserine dahil etme biçimi ve aşkınsal adalet kuramlarının karşılaştırmalı değerlendirmelerdeki rolünü reddeden fikirleri analiz edilmiştir. Bulunan sonuçlar Smith'in genel ahlak kuralları üzerine düşünceleri ve Ahlaki Duygular Kuramı adlı eserinin aşkınsal içerikleri ile karşılaştırılmıştır. Hem Smith hem de Sen için tarafsızlık ve nesnellik arasında sıkı bağlar olduğu gösterilmiş ve her birinin kuramında adaletin davranışsal gereklerinin kritik bir konumda olduğu vurgulanmıştır. Ayrıca Smith ve Sen'in bireylerin kişisel çıkarları peşinde koşması halinin fikirlerinin tarafsızlığı ve nesnelliği üzerindeki etkisine dair görüşleri değerlendirilmiştir. Bu tartışmaların sonuçları her iki düşünürün de ayrıntılarıyla incelediği karar verme süreçlerinin göreli güçlü ve zayıf noktalarının belirlenmesinde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the decision-making processes described by Amartya Sen's theory of justice and Adam Smith's theory of morals. It primarily appraises Sen's dichotomy, i.e. his distinction between transcendental and comparative theories of justice, and the Smithian notion of impartial spectator to explore the roles of transcendental principles of justice and the voice of the public in ensuring that decisions within the scope of normative economics are objective. To this end, the way Sen incorporates the impartial spectator to his work The Idea of Justice and his claims that dismiss the role of transcendental theories in comparative assessments are inspected. These findings are compared and contrasted with Smith's ideas on general rules of morality and the transcendental components of The Theory of Moral Sentiments. It is shown that both Smith and Sen attempt to establish strong ties between impartiality and objectivity and emphasise the crucial position of behavioural requirements of justice. Further, Smith's and Sen's views on the influence of one's pursuit of self-interests on the impartiality and objectivity of judgements are revealed and scrutinised. The results of these discussions are used to pinpoint the relative weaknesses and strengths of the decision-making processes described by Smith and Sen.