Türkiye'de genç işsizliği sorunu ve çözüm yolları: Avrupa Birliği Türkiye karşılaştırması
Youth unemployment problem and solutions in Turkey:comparison of European Union with Turkey
  1. Tez No: 900534
  2. Yazar: TANER DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Genç işsizlik, hem Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde hem de Türkiye'de önemli bir sosyal ve ekonomik sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.Dünya çapındaki ülkelerde, genç işsizliği sorununu çözmek için eğitim, ekonomi ve teknoloji dâhil olmak üzere çeşitli sektörlerde aktif istihdam politikalarının uygulanmasına gerekli önem verilmektedir.Bu politikaların özel bir örneği olarak Almanya'nın mesleki ve teknik eğitim programları gösterilebilmektedir. Bu programlar, genç bireylerin istihdam edilebilirliğini artırmayı, onlara değerli iş deneyimi sağlamayı ve onları iş gücünün taleplerine uygun şekilde donatmayı amaçlayan çok yönlü bir politika aracı olarak hizmet vermektedir. Aktif istihdam politikalarının yanı sıra, ulusal eğitim sistem ve politikalarının iş gücü piyasasının ihtiyaçlarına uygun şekilde yeniden yapılandırılmasına yönelik öneriler bulunmaktadır. Aktif istihdam politikaları ve genel olarak eğitim politikalarının uygulanması, genç işsizliğine karşı küresel mücadelede önemli bir rol oynamaktadır. AB ve BM gibi uluslararası kuruluşlar, genç işsizliğiyle mücadeleye yönelik etkili stratejiler ve eylemler geliştirmede üye ülkelere rehberlik etmek amacıyla“Genç İstihdam Ağı”ve“Gençlik Garanti Programı”gibi programları ve girişimleri aktif olarak yürütmektedir. Bu çalışmanın temel amacı,Türkiye'de genç işsizliği sorununun çözümünde AB ülkelerinde başarılı olan ülke örnekleri ele alınarak Türkiyeaçısından model olarak değerlendirilmektedir. Bu amaçla Türkiye ve AB ülkelerinde genç işsizliği ile mücadelede uygulanan politikalar grafikler oluşturularak karşılaştırmalı olarak analiz edilmektedir. Özellikle Almanya'da işsizlik ve genç işsizliği ile mücadelede uygulanan politikaların Türkiye'de model olarak ele alınmasının olası etkileri analiz edilerek Türkiye için öneriler getirilmektedir.Araştırmada Türkiye ve AB ülkelerinde son on yıldaki işsizlik ve genç işsizliği rakamları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Youth unemployment emerges as an important social and economic problem both in European Union (EU) countries and in Turkey.In countries around the world, due importance is given to the implementation of active employment policies in various sectors, including education, economy and technology, to solve the problem of youth unemployment. Germany's vocational and technical education programs can be cited as a special example of these policies. These programs serve as a multifaceted policy tool aimed at increasing the employability of young individuals, providing them with valuable work experience, and equipping them to meet the demands of the workforce. In addition to active employment policies, there are suggestions for restructuring national education systems and policies in line with the needs of the labor market. The implementation of active employment policies and education policies in general plays an important role in the global fight against youth unemployment. International organizations such as the EU and the UN actively carry out programs and initiatives such as the“Youth Employment Network”and the“Youth Guarantee Programme”in order to guide member countries in developing effective strategies and actions to combat youth unemployment. The main purpose of this study is to consider the examples of countries that are successful in the EU countries in solving the youth unemployment problem in Turkey and evaluate them as a model for Turkey. For this purpose, the policies implemented in the fight against youth unemployment in Türkiye and EU countries are comparatively analyzed by creating graphs. In particular, the possible effects of using the policies implemented in Germany to combat unemployment and youth unemployment as a model for Turkey are analyzed and suggestions are made for Turkey. In the research, unemployment and youth unemployment figures in Türkiye and EU countries in the last ten years were examined.