Ortaöğretim öğrencilerinin din kültürü ve ahlak bilgisi dersine yönelik tutumları ile manevi iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişki(Iğdır İli örneği)
The relationship between secondary school students' attitudes towards religious culture and ethics course and their spiritual well-being levels (Iğdir Province sample)
  1. Tez No: 900550
  2. Yazar: TAHİR AKIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırmanın temel amacı farklı lise türlerinde (Anadolu imam hatip liseleri hariç) öğrenim gören öğrencilerin DKAB dersi tutum düzeyleri ile manevi iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bununla beraber çeşitli değişkenler (cinsiyet, yaş, sınıf, lise türü, sosyoekonomik durum, ebeveyn eğitim düzeyi, okul dışında din eğitimi alma durumu, ailenin yaşadığı yer, DKAB dersi akademik başarı düzeyi, DKAB dersini sevme durumu, DKAB dersi öğretmenini sevme durumu) ile öğrencilerin DKAB dersi tutum düzeyleri ile manevi iyi oluş düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığını tespit etmektir. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılında Iğdır ili merkeze bağlı 11 farklı lisede 11. ve 12. sınıf düzeyinde öğrenim gören ve tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilen 747 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma nicel araştırma metotlarından biri olan tarama modeline göre tasarlanmıştır. Çalışmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“DKAB Dersi Tutum Ölçeği”ve“Manevi İyi Oluş Ölçeği”ile toplanmıştır. Toplanan verilerin analizinde SPSS-26 programı kullanılmış ve anlamlılık düzeyi olarak (p0.05).
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to reveal the relationship between the attitude levels of students towards the DKAB course and their spiritual well-being levels studying in different types of high schools (except Anatolian imam hatip high schools). In addition, it is to determine whether there is a significant difference between the attitude levels of students towards the DKAB course and their spiritual well-being levels with various variables (gender, age, grade, type of high school, socioeconomic status, parental education level, status of receiving religious education outside of school, place of residence of the family, academic success level in the DKAB course, liking the DKAB course, liking the DKAB course teacher). The research was carried out with the participation of 747 students who were selected by random sampling method and studying at the 11th and 12th grade level in 11 different high schools affiliated to the center of Iğdır province in the 2023-2024 academic year. The study was designed according to the screening model, which is one of the quantitative research methods. The data of the study were collected with the“Personal Information Form”,“DKAB Course Attitude Scale”and“Spiritual Well-Being Scale”. SPSS-26 program was used in the analysis of the collected data and the significance level was accepted as (p0.05).