İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersinde Öğrenci Başarısını Etkileyen Faktörler
The Effective Factors on the Students in the Religious Culture and Ethics Course (Ankara Example)
- Tez No: 208152
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL TOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu araştırma, ilköğretim öğrencilerinin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersindeki başarı düzeylerini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla, 2004-2005 Öğretim Yılı'nda Ankara ili merkez ilçelerdeki, üst-orta ve alt sosyo-ekonomik düzeyi temsilen seçilen, Çankaya İlköğretim, Talia Yaşar Bakdur İlköğretim ve Hamdi Bulgurlu İlköğretim Okulları'nda öğrenim gören toplam 536, 6. ve 7. sınıf öğrencisinden oluşan örneklem grubu üzerinde gerçekleştirilmiş betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan öğrencilerin başarı düzeylerine ilişkin veriler başarı testleri ile, bu başarı düzeyini etkilediği düşünülen bağımsız değişkenlere ait veriler ise, öğrencilerin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersine ve ders öğretmenine yönelik sahip oldukları tutumları ölçmeye yönelik olarak geliştirilen iki tutum ölçeğinin ve öğrencilerin kişisel özelliklerine ait çeşitli maddelerin bulunduğu anket formu aracılığıyla elde edilmiştir. Başarı testleri ve anket formu yoluyla elde edilen veriler, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Tekniği, T-Testi (One-Sample T Test), Bağımsız Örneklemler İçin Tek Faktörlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA) ile test edilmiştir. İstatistiksel analizlerde sosyal bilimler için istatistik paket programı SPSS kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; öğrencilerin başarı düzeyleriyle, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine ve öğretmenine yönelik tutumları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki vardır. Öğrencilerin başarı düzeyleri; cinsiyet, sınıf düzeyi, yaş düzeyi, sosyo-ekonomik düzey, yaşanılan semt, ailenin aylık gelir durumu, baba mesleği, okul dışında din eğitimi alıp almama durumu değişkenlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive study made in order to determine the effective factors in the success of students of secondary schools in the Religious Culture and Ethics Course in 2004-2005 education term on the examplary group consisting of 536 students of 6th and 7th classes taught in Çankaya İlköğretim Okulu, Talia Yaşar Bakdur İlköğretim Okulu and Hamdi Bulgurlu İlköğretim Okulu who have been selected in a way to represent the low-middle and high socioeconomic levels in Ankara central district. While the data of success level of students, the dependant variants of the study, have been obtained through success tests, the data of independant variants have been obtained through the questionnaire form with two attitude scales to measure the students? attitudes towards the Religious Culture and Ethics Course and course teacher containing various items of student?s personal and familial features. The data obtained through success tests and the questionnaire form have been tested through One Sample T Test, One Way ANOVA and Corelation Test. In accordance with the data obtained from the study, there is a positive relation between the students? level of success and their attitudes towards the Religious Culture and Ethics Course and course teacher. There is a significant difference betwen the success level of students and their sex, level of class, age, socio-econimic level, place where they lived, level of revenue, their fathers job and their gained informal religious education or not.