RYTEİE hesap yöntemlerine göre riskli binaların risk seviyelerinin değerlendirilmesi
Assessment of risk levels of risky buildings according to RYTEİE calculation methods
- Tez No: 900554
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ERMİŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT NECEMETTİN ARIBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında, Riskli Binaların Tespit Edilmesine İlişkin Esaslarına (RYTEİE) ait hesap yöntemlerine göre incelenen mevcut binalardaki yapısal parametrelerin risk seviyelerini ne ölçüde etkilediğinin araştırılması amaçlanmıştır. RYTEİE hesap yöntemleri kullanılarak, gerçek yapılar ve örnek modeller üzerinden sonlu elemanlar yöntemi ile yapılan analizlerde, beton, çelik donatı ve yapısal düzensizliklerin oluşturdukları riskler ve bu risklerin seviyeleri hakkında incelemelere yer verilerek, riskli yapıların risk seviyelerine göre sınıflandırılmasının gerekliliği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the aim is to investigate the extent to which the structural parameters in the existing buildings, examined according to the calculation methods of the Principles for the Detection of Risky Buildings (RYTEIE), affect the risk levels. In the analyses conducted using the finite element method, real structures, and sample models are examined using RYTEIE calculation methods to assess the risks associated with concrete, steel reinforcement, and structural irregularities, as well as to determine the levels of these risks. Additionally, the necessity of classifying risky structures according to their risk levels is examined.