Betonarme binaların deprem risk değerlendirmesi
Earthquake risk evaluation of reinforced concrete buildings
  1. Tez No: 475189
  2. Yazar: YUNUS EMRE TÜRKEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİDE TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yapılan çalışmada öncelikle mevcut 100 adet konut türü betonarme bina üzerinde Riskli Binaların Tespit Edilmesi İle İlişkin Esaslar Yönetmeliği (RBTEİE)'ne göre risk değerlendirmeleri yapılmıştır. Her bir bina modeli için A, B, C, D ve E olmak üzere beş farklı malzeme sınıfı öngörülmüştür. Mevcut betonarme binaların RBTEİE' ye göre risk değerlendirmesinde malzeme özelliklerinin etkinliği belirlenmiştir. Bunun yanında yapısal modellemeye ve bilgisayar çözümlemelerine gerek kalmadan risk değerlendirmesinin yapılabilmesi için incelemeler yapılmıştır. Bu amaçla dört farklı yapısal parametre belirlenmiş ve bu parametreler üzerinden risk değerlendirmesi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar RBTEİE'den elde edilen sonuçlarla kıyaslanmış ve geçerliliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the risk evaluation of residential reinforced concrete buildings have been carried out acording to the“Risk Evaluation Code of Buildings”. For each building model, five different classes of metarials are selected as A, B, C, D and E. The effects of the metarial properties in the risk evaluation are investigated according to the code. Besides, the obtained results were investigated in order to perform the risk evaluation without any necessity of structural modeling and computer analyses. For this reason, four different structural prameters were determined and the risk evaluations of buildings were carried out througt these paremeters. The obtained result are compared with the code results.