1990-2011 yılları arasında sudan'daki kültürel çeşitliliğin yöntemi ve siyasi, güvenlik, ekonomik ve kültürel durumlar üzerindeki yansımaları
The method of cultural diversity in sudan between 1990-2011 and its reflection on political, security and economic situations
  1. Tez No: 900559
  2. Yazar: ISSAM ELDEEN ELTAYEB MOHAMED ALI FADL ELSAYED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMAT MAHAMAT OUMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırma, Sudan'daki etnik ve kültürel çoğulculuk ve çeşitlilik olgusunu ve bunun sonucunda ortaya çıkan siyasi, güvenlik, ekonomik, kültürel ve dini sorunları ele aldı. Çeşitliliği yönetme sorunu, Sudan devletinin hâlâ sıkıntı çektiği sorunlardan biri ve ulusal entegrasyonun önünde bir engel olarak duruyor. Çalışmada, birbirini izleyen hükümetlerin etnik ve kültürel yönetimi nasıl yönettikleri konusunda izlediği adımlar belirlenmeye çalışıldı. Çoğulculuk ve çeşitlilik araştırma hipotezleri, kültürel ve etnik eşitsizliklerin derinleşmesine ve ırkçı ve bölgesel eğilimlere sahip talep hareketlerinin ortaya çıkmasına katkıda bulunan sömürgeci ve ulusal faktörlerin olduğunu belirtti. Araştırma ayrıca çeşitliliğin olumlu bir olgu olduğunu ve iyi yönetildiği takdirde devlet için bir güç kaynağı olduğunu varsayılmaktadır. Araştırmacı, sonuçlara ulaşmak için tanımlayıcı, tarihsel ve analitik yaklaşımı izlemiştir. Araştırmada çeşitli sonuçlara ulaşıldı. Bunlardan en önemlileri, sömürgeciliğin ve ardından ulusal hükümetlerin etnik ve kültürel çeşitliliği yönetme politikalarının, etnik ve kültürel çatışmaların yoğunluğunu artırdığıdır. Birleşik bir Sudan'ın sosyal dokuyu birbirine bağlamak ve başkalarına karşı hoşgörü ve kabul ruhunu yaymak için yasa ve yönetmeliklerle gerçek kurumlar inşa etmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The research addressed the phenomenon of ethnic and cultural pluralism and diversity in Sudan and the resulting political, security, economic, cultural and religious problems. The problem of managing diversity is one of the problems that the Sudanese state still suffers from and remains an obstacle to national integration. In the study, it was tried to determine the steps followed by successive governments in terms of how they managed ethnic and cultural management. The pluralism and diversity research hypotheses stated that there were colonial and national factors that contributed to the deepening of cultural and ethnic inequalities and the emergence of demand movements with racial and territorial tendencies. The research also assumes that diversity is a positive phenomenon and, if well managed, a source of strength for the state. The researcher followed the descriptive, historical, and analytical approach to reach conclusions. Various conclusions were reached in the research. The most important of these is that colonialism and subsequent policies of national governments to manage ethnic and cultural diversity have increased the intensity of ethnic and cultural conflicts. In a united Sudan, it is necessary to build real institutions with laws and regulations to bind the social fabric together and spread the spirit of tolerance and acceptance of others.