Kastre sıçanlarda bipolar androjen tedavisinin mesane düz kası üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of effect of bipolar androgen therapy on bladder smooth muscle of castrated rats
  1. Tez No: 900565
  2. Yazar: ENİS YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bipolar androjen tedavisi (BAT), metastazik PCa tedavisinde kullanılan güncel bir tedavi yaklaşımıdır. Kastrasyona direnç gelişen, metastazlı hastalarda hastalarda kullanılmaktadır. Kastrasyon, mesane fonksiyonun azalmasına neden olmaktadır. Bu çalışmadaki amaç sıçanlarda oluşturulan kastrasyonun, mesaneyi nasıl etkilediği ve bu değişiklikler üzerinde güncel bir yaklaşım olan BAT'ın tedavi edici etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Yetişkin 300-350 g ağırlığındaki Sprague Dawley erkek sıçanlar (n=30) 4 eşit gruba ayrılmıştır. Kontrol (sham-operasyon yapılanlar); BAT tedavisi yapılan sıçanlar; kastrasyon yapılan sıçanlar; BAT tedavili kastrasyon yapılan sıçanlar. İn vitro deneylerde, mesane dokusu ile, kasılma deneyleri ilgili ajanlarla organ banyosunda çalışmalar yapılmıştır. Gruplardan alınan mesane dokularında alfa smooth muscle actin ve beta actin proteinlerinin ekspresyon düzeyleri Western blot analizi ile ve Masson trikrom boyama ile düz kas kollajen oranı tayin edilmiştir. 1 ay sonunda kastrasyon grubunda endotel ve nitrerjik kasılma yanıtlarının azaldığı görülmüştür. BAT tedavili kastre grubunda bu yanıtlar düzelmiştir. Mesane dokusunda alfa smooth muscle actin düzeyleri tüm gruplarda değişmemiştir. Kastre gruplarda düz kas-kollajen oranı azalmış, BAT tedavisi düz kas miktarını arttırmıştır. Çalışmamızın sonuçları, kastrasyonun mesane üzerine etkilerini, BAT'ın düzelttiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Bipolar androgen therapy (BAT) is a novel therapeutic approach for metastatic PCa. İt has been used in patient with metastatic cancer who builded resistance to castration. Castration causes reducing in functions of bladder. The aim of this study is to investigate the effect of castration model on rats bladder and to see if BAT would have curative effect. Male adult Sprague Dawley rats (n=30) weighted 300-350 g are divided into 4 groups. Control (sham operated) rats; BAT treated rats; castrated rats; BAT treated castrated rats. Organ bath studies are performed on isolated bladder strips in İn vitro experiments. alpha smooth muscle actin and beta actin proteins were assed by using Western blot method in bladder tissues delivered from all groups. To evaluate the ratio of smooth muscle to collagen (SM/C), the specimens were stained with Masson's trichrome. We have demonstrated that in the end of 1 month period, endothel and nitrergic constractile responses decreased in castrated group. These contractile responses improved in BAT treated groups. Alpha smooth muscle actin expressions remained similar in all groups. Smooth muscle-collagen ratio decreased but BAT therapy reversed smooth muscle content. According to our study, BAT fixed the effects of castration on bladder.