Üst ekstremite etkilenimi olan serebral palsili çocuklarda proprioseptif koordinasyon egzersizleri ile mobilizasyon uygulamasının ince el becerileri üzerine etkisi
The effect of proprioceptive coordination exercises and mobilization application on fine manual skills in children with cerebral palsy with upper extremity involvement
  1. Tez No: 900566
  2. Yazar: HÜSEYİN KEDERSİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çocukluk döneminin en fazla fiziki engele neden olan rahatsızlığı Serebral Palsi (SP) olarak tanımlanabilir. İmmatür beyinde spastisite, kas güçsüzlüğü, azalmış selektif motor kontrol ve genellikle duyusal ve bilişsel problemlerin eşlik ettiği ikincil kas-iskelet problemlerine yol açan ilerleyici olmayan lezyonların sebep olduğu bir nörogelişimsel bozukluktur. Duyusal motor korteks ve kortikospinal sistemdeki lezyonların sebep olduğu SP'de ilkel ve otonomik hareketler belirginleşerek hassas kavramada ve parmak hareketlerinde anahtar rol oynar. Dolayısıyla tonus bozukluğu, anormal hareketler (motor kontrol kaybı, kontraksiyon, karşılıklı inhibisyon) ve hareket kısıtlılığı ortaya çıkar ve SP'de ince motor becerilerde işlev bozukluğu görülür. Bu çalışmanın amacı, üst ekstremite etkilenimi olan serebral palsili çocuklarda proprioseptif koordinasyon egzersizleri ile mobilizasyon uygulamasının ince el becerileri üzerine etkisi araştırmaktır. Bu çalışmaya SP tanısı almış, 5-18 yaş arası çocuklar dahil edilmiştir.30 SP'li çocukla çalışılarak rastgele seçilen 15 çocuğa mobilizasyon tekniklerinden metacarpofarangeal (MCF) eklemlere, radiocarpal (RC) ekleme, radiohumeral (RH) ekleme mobilizasyon uygulanmıştır; diğer 15 çocuğa ise proprioseptif koordinasyon egzersizleri çalışılmıştır. Çalışmaya her iki cinsiyet de dahil edilmiştir. 9 Delikli Peg Test, Frenchay Arm Test ve Bimanuel İnce Motor Test ile tedavi öncesi ve sonrası değerlendirme yapılmış ve 8 haftanın sonunda ise iki grup bu değerlendirme parametreleri ile karşılaştırılmıştır. Yaş ortalaması, cinsiyet, boy ortalaması ve kilo ortalaması Proprioseptif Koordinasyon Egzersizleri (PKE) ile Mobilizasyon Teknikleri (MT) gruplarında farklılık göstermemektedir (p>0,05). SP türü (X2(5)=9,26, p=0,09), etkilenen üst ekstremite (X2(1)=0,13, p=0,71) ve dominant el (X2(1)=0,13, p=0,71) değişkenlerinin gruplara göre farklılık göstermediği görülmektedir. 9 Delikli Peg Testinden elde edilen son test-ön test fark sonuçlarında nondominant taraf elde PKE grubundakilerin sıra ortalamasının (SO: 11,93) MT grubundakilerden (SO: 19,07) anlamlı düzeyde düşük olduğu görülmektedir (U=59,00; z=-2,219; p=,03). Frenchay Arm Testinde PKE Grubuna uygulanan (D1) (ZD1=-1,73, p=0,08) ve MT uygulaması yapılan (D2) (ZD2=-1,00, p=0,32) gruplarda tedaviden önceki ve sonraki alınan puanlarında anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Bimanuel İnce Motor Testinde PKE uygulanan (D1) (ZD1=-1,00, p=0,32) ve MT uygulaması yapılan (D2) (ZD2=-1,00, p=0,32) gruplarda tedaviden önceki ve sonraki alınan puanlarında anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Çalışmamız, Serebral Palsili (SP) çocuklarda proprioseptif koordinasyon egzersizleri ve mobilizasyon uygulamalarının, ince el becerileri üzerine etkisini incelemek için planlanmıştır. Klinik pratikte sık tercih edilen bu iki tedavi yöntemi ile, Bimanuel İnce El Beceri Testi ve Frenchay Arm Testi sonuçlarının başlangıca göre anlamlı bir değişim göstermediği belirlenmiştir. Ancak 9 Delikli Peg Test sonuçlarına göre her iki grupta da anlamlı iyileşmeler elde edildiği, Proprioseptif Koordinasyon Egzersizleri uygulanan grupta Mobilizasyon Teknikleri uygulanan gruba göre, özellikle dominant olmayan elde, ince el beceri fonksiyonlarında daha fazla düzelme olduğu dikkati çekmiştir.
Özet (Çeviri)
The disorder that causes the most physical disability in childhood can be defined as Cerebral Palsy (CP). It is a neurodevelopmental disorder caused by non-progressive lesions in the immature brain that lead to spasticity, muscle weakness, decreased selective motor control, and secondary musculoskeletal problems that are often accompanied by sensory and cognitive problems. In CP caused by lesions in the sensory motor cortex and corticospinal system, primitive and autonomic movements become evident and play a key role in precise grasping and finger movements. Therefore, tone disorder, abnormal movements (loss of motor control, contraction, reciprocal inhibition) and movement limitation occur, and dysfunction in fine motor skills is observed in CP. The aim of this study is to investigate the effect of proprioceptive coordination exercises and mobilization on fine hand skills in children with cerebral palsy with upper extremity involvement. Children between the ages of 5 and 18 who were diagnosed with CP were included in this study. 15 randomly selected children were studied with 30 children with CP and mobilization techniques were applied to the metacarpopharangeal (MCF) joints, radiocarpal (RC) joint, radiohumeral (RH) joint; Proprioceptive coordination exercises were practiced on the other 15 children. Both genders were included in the study. Pre- and post-treatment evaluations were made with the 9-Hole Peg Test, Frenchay Arm Test and Bimanual Fine Motor Test, and at the end of 8 weeks, the two groups were compared with these evaluation parameters. Average age, gender, average height and average weight do not differ between Proprioceptive Coordination Exercises (PCE) and Mobilization Techniques (MT) groups (p>0.05). CP type (X2(5)=9.26, p=0.09), affected upper extremity (X2(1)=0.13, p=0.71) and dominant hand (X2(1)=0.13 , p=0.71) variables do not differ according to groups. In the posttest-pretest difference results obtained from the 9-Hole Peg Test, it is seen that the mean rank of those in the PCE group on the nondominant side (SO: 11.93) is significantly lower than that in the MT group (SO: 19.07) (U=59.00; z= -2.219; p=.03). In the Frenchay Arm Test, the results taken before and after the treatment in the PCE Group (D1) (ZD1 = -1.73, p = 0.08) and in the MT application (D2) (ZD2 = -1.00, p = 0.32) groups. It was determined that there was no significant difference in the scores. In the Bimanual Fine Motor Test, the results taken before and after the treatment in the PCE applied (D1) (ZD1=-1.00, p=0.32) and MT applied (D2) (ZD2=-1.00, p=0.32) groups. It was determined that there was no significant difference in the scores. Our study was planned to examine the effects of proprioceptive coordination exercises and mobilization practices on fine hand skills in children with Cerebral Palsy (CP). With these two treatment methods, which are frequently preferred in clinical practice, it was determined that the results of the Bimanual Fine Hand Dexterity Test and Frenchay Arm Test did not show a significant change compared to the beginning.However, according to the 9-Hole Peg Test results, it was noted that significant improvements were achieved in both groups, and that there was a greater improvement in fine hand dexterity functions, especially in the non-dominant hand, in the group applied to Proprioceptive Coordination Exercises than to the group applied to Mobilization Techniques.