Yaşlılık alanında çalışan sosyal hizmet uzmanlarının yetkinlikleri ve süpervizyon gereksinimlerinin incelenmesi
Research of the competencies and supervision needs of social workers working in the field of aging
  1. Tez No: 900583
  2. Yazar: YUNUS SERHAT ÇAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELAHAT DEMİRBİLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu araştırmanın, yaşlılık alanında çalışan sosyal hizmet uzmanlarının yetkinliklerinin ve süpervizyon gereksinimlerinin incelenmesidir. Araştırmada sırasıyla nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı karma araştırma yöntemlerinden açımlayıcı sıralı karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında Geriatrik Sosyal Hizmet Yetkinlik Ölçeği kullanılarak yetkinlikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma grubunu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı huzurevleri, huzurevi yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri ile özel huzurevlerinde çalışan sosyal hizmet uzmanları oluşturmuştur. Araştırmanın nicel kısmına 211 katılımcı dahil edilmiştir. Daha sonra nitel araştırmaya geçilmiş katılımcılar geriatrik yetkinlik düzeylerine göre araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmanın nitel kısmında aykırı durum örneklemesi kullanılarak çeşitli yetkinlik seviyesine sahip katılımcılardan nitel veri elde edilmesi amaçlanmıştır. 15 katılımcı ile gerçekleştirilen nitel araştırma kısmında geriatrik yetkinlik algısı yüksek 5, geriatrik yetkinlik algısı orta 5, geriatrik yetkinlik algısı düşük 5 katılımcı çalışma grubunu oluşturmuştur. Yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak yaşlılık alanında çalışan sosyal hizmet uzmanlarının mesleki deneyimleri ışığında sosyal hizmet süpervizyon gereksinimlerinin neler olduğu keşfedilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında kullanılan veri toplama aracı Katılımcı Bilgi Formu, Geriatrik Sosyal Hizmet Yetkinlik Ölçeği ve Süpervizyon Gereksinim Ölçeği'dir. Araştırmanın nitel kısmında veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen nicel veriler IBM SPSS Statistics 24 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel kısmında elde edilen veriler NVivo 14 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel kısmında yaşlılık alanında çalışan sosyal hizmet uzmanlarının geriatrik yetkinliklerinin orta düzeyin üzerinde olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmanın nitel kısmında farklı geriatrik yetkinlik algısına sahip sosyal hizmet uzmanlarının yönetimsel, eğitsel ve destekleyici süpervizyona gereksinim duydukları ortaya çıkmıştır. Katılımcıların süpervizyonu; geliştiricilik ve eksikliklerini görmede yardımcı olma, rehberlik ve yol göstericilik, deneyim aktarma süreci ve mesleki güç olarak anlamlandırdıkları ortaya çıkmıştır. Katılımcıların süpervizyon gereksinim düzeyleri ortanın biraz üstündedir. Yaşlılık alanında çalışan sosyal hizmet uzmanlarına süpervizyon gereksinimlerini karşılayacak bir süpervizyon sistemi geliştirilmelidir. Yaşlılara hizmet veren tüm kurum ve kuruluşlarda çalışan sosyal hizmet uzmanlarının süpervizyon gereksinimlerinin tespit edilmesi için Süpervizyon Gereksinim Ölçeği kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the competencies and supervision needs of social workers working in the field of aging. In the research, a sequential exploratory mixed design, one of the mixed research methods in which quantitative and qualitative research methods are used respectively, was used. In the quantitative part of the research, competencies were tried to be determined by using the Geriatric Social Work Competency Scale. The working group consisted of social workers working in nursing homes affiliated with the Ministry of Family and Social Services, nursing home elderly care and rehabilitation centers, and private nursing homes. 211 participants were included in the quantitative part of the research. Then, qualitative research was conducted and participants were included in the study according to their geriatric competence levels. In the qualitative part of the research, it was aimed to obtain qualitative data from participants with various competency levels by using outlier sampling. In the qualitative research section conducted with 15 participants, the study group consisted of 5 participants with high geriatric competence perception, 5 participants with medium geriatric competence perception, and 5 participants with low geriatric competence perception. By using a semi-structured interview form, it was tried to discover what the social work supervision needs are in the light of the professional experiences of social workers working in the field of aging. The data collection tools used in the quantitative part of the research are the Participant Information Form, the Geriatric Social Work Competency Scale and Supervision Need Scale. In the qualitative part of the research, a semi-structured interview form was used as a data collection tool. The quantitative data obtained in the study were analyzed with the IBM SPSS Statistics 24 program. The data obtained in the qualitative part of the research was analyzed using the NVivo 14 program. In the quantitative part of the research, it was revealed that the geriatric competencies of social workers working in the field of old age were above the medium level. In the qualitative part of the study, it was revealed that social workers with different geriatric competence perceptions needed administrative, educational and supportive supervision. It was revealed that the participants interpreted supervision as development and helping to see their shortcomings, guidance and mentoring, the process of transferring experience and professional power. Participants' supervision need levels are slightly above average. A supervision system should be developed to solve the supervision needs of social workers working in the field of aging. The Supervision Needs Scale can be used to determine the supervision needs of social workers working in all institutions and organizations serving older adults.