Die Gerichtsbarkeit der delinquenten Jugendlichen in Deutschland und in der Türkei
Almanya ve Türkiye'de Suça Sürüklenen Çocukların Yargılanması
  1. Tez No: 900584
  2. Yazar: SELİN AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JOACHIM KRETSCHMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın hedefi, Alman ve Türk çocuk ceza hukukunu seçilen konular temelinde karşılaştırmaktır. Almanya'da,“Gençlik Muhakemeleri Kanunu”(Jugendgerichtsgesetz/ JGG), gençler için yargılamanın temelini oluşturmaktadır. Söz konusu yasa, uzun bir tarihsel geçmişi olup,“eğitim konsepti”(Erziehungsgedanke) ilkesini baz almaktadır. 5395 sayılı Türk Çocuk Koruma Kanunu, Türk hukuk sisteminde“suça sürüklenen çocuklara”yönelik özel bir kanun olarak, ceza yargılamasında çocukların haklarını korumayı amaçlamaktadır. İncelenen her iki hukuk sistemi, çocuklar ve gençler için ayrı bir adalet (yargılama) mekanizması öngörse de, uygulama kapsamı, tedbirler, yaptırımlar ve diversiyon (ceza adalet sisteminin dışına çıkarılması) seçenekleri kapsamında önemli farklılıklar göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, Alman ve Türk çocuk ve gençlik ceza yargılamaları hakkında bir fikir edinebilmek, iki hukuk sistemi arasındaki temel farklılıkları tespit etmek ve karşılaştırmaktır. Aynı zamanda, incelenen konularda olası zorlukları tespit ederek, çözüm önerileri geliştirmektir. Çalışmanın bir diğer hedefi ise, Türkiye'nin olası AB üyeliği durumunda çocuk ceza yargılamaları için asgari standardı sağlamak amacıyla, Türk Çocuk Koruma Kanunu'nun geliştirilmesi ve genişletilmesine yönelik önerileri tartışmak ve katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
This study is dedicated to comparing German and Turkish juvenile criminal law based on selected aspects. In Germany, the“Youth Courts Act”(Jugendgerichtsgesetz/ JGG) forms the basis of the juvenile justice system. The law has an extensive historical background and is grounded in the principle of the“educational concept”(Erziehungsgedanke). The“Turkish Child Protection Law No. 5395”(Çocuk Koruma Kanunu) represents a special law in the Turkish legal system for“children who have been drawn into crime”. It aims to protect the rights of children in criminal proceedings. Although both laws in the legal systems under examination provide for a separate judicial mechanism for children and juveniles, there are significant differences regarding the criteria for applicability, measures and sanctions, diversion options, and practical implementation. The aim of this study is to gain an insight into German and Turkish child and juvenile criminal proceedings and to highlight and contrast the main differences between the two legal systems. Additionally, the study aims is to pinpoint potential challenges within the examined aspects and to formulate recommendations for solutions. Another objective of the study is to discuss and contribute to proposals for the improvement and development of the Turkish Juvenile Protection Law to ensure a minimum standard for juvenile criminal proceedings in case of Turkey's possible EU accession.