Arkeolojik saha çalışmalarında iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety in archaeological field works
- Tez No: 900597
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU GÖKMEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Arkeolojik kazılar sırasında güvenlik riskleri çalışılan döneme ve çalışma yöntemlerine göre değişiklik göstermektedir. Mimari restorasyon çalışmalarında iş makinaları kullanıldığı için bu çalışmalar ölümcül kazalara yol açabilecek kazı ortamlarıdır. Anadolu'da özellikle höyük kazılarında ise en önemli güvenlik sorunu kesitlerdir. Bir höyüğü görkemli ve muhteşem göstermesi için kullanılan kesitler bir metreden büyük olduğunda her bir kesit ölümcül riskler taşıyabilir. Yüksek kesitlerin güvenli bir şekilde desteklenmeleri gerekmektedir. Türkiye'de höyük kazısı çalışmalarında kesitin çökmesi ve çöken kesitin altında işçilerin kalması çok sık rastlanan bir durumdur. Seçilen bu konu ile arkeolojik sahalarda iş sağlığı ve güvenliğine bakış açısı araştırılarak, günümüzde arkeolojik çalışmalar sırasında alınması gereken önlemleri ortaya koymak amaçlanmaktadır. Kazılar sırasında büyük yaralanmaların hatta ölümle sonuçlanabilecek kazaların ortaya çıkarılması, bu kaza ve yaralanmalar ile ilgili bilgi toplanması hedeflenmektedir. Bu tez çalışmasında, saha çalışmalarındaki koşullar, risk etmenleri, risk değerlendirilmesi ve iş sağlığı güvenliği ile ilgili ilişkinin kurulması gibi konuların aydınlatılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Safety risks during archaeological excavations vary depending on the period and working methods studied. These losses are excavation environments that can lead to accidents for the operation of construction equipment during architectural restoration processes. The most important security problem in Anatolia, especially in mound excavations, is sections. When the sections used to change a mound and make it look spectacular are larger than one meter, there is no risk of distortion in each section. High sections must be supported safely. Collapse of the section and failure under the collapsed section is a very common situation during mound excavations in Turkey. With this chosen topic, it is aimed to investigate the perspective on occupational health and safety in archaeological sites and to reveal the data that needs to be collected during archaeological studies today. It is aimed to eliminate major injuries, even accidents that may result in death, during excavations and to process information about these accidents and injuries. In this thesis study, it is aimed to elucidate issues such as conditions in field studies, risk factors, risk assessment and establishment of the relationship regarding occupational health and safety.