Klinik liderliğin iş performansına etkisi: Hemşireler üzerine bir araştırma
The effect of clinical leadership on job performance: A study on nurses
- Tez No: 900596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT NALDÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma sağlık kurumunda görev yapmakta olan hemşirelerin klinik liderlik düzeylerinin, iş performanslarına olan etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada ilk olarak liderlik kavramı ele alınmıştır. Liderlik tanımı, liderin özellikleri, liderlik yaklaşımları ve sağlık kurumlarında liderlik üzerine durulduktan sonra klinik liderlik kavramı incelenmiştir. Devamında iş performansı kavramı üzerine durulmuştur. İş performansının boyutları, iş performansını etkileyen faktörler, hemşirelerin sağlık hizmetlerinde iş performansına bakılmıştır. Araştırmanın örneklemi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapmakta olan toplam 694 hemşire üzerinden %95 güven aralığı ve %5 hata payı ile 248 olarak belirlenmiştir. Anket verileri yüz yüze görüşme yöntemi ile elde edilmiştir. Katılım sağlayan toplam hemşire sayısı 259'dur. Eksik olan veriler çıkarılmış ve toplam 254 aktif çalışan hemşire sayısı üzerinden veriler değerlendirilmiştir. Anket formu üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde katılımcıların sosyo-demografik bilgileri alınmış, ikinci bölümde“Klinik Liderlik Ölçeği”ve üçüncü bölümde“Hemşireler İçin İş Performansı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS 22.0 programında analiz edilmiştir. Çalışmada betimleyici istatistikler, Pearson korelasyon analizi, tek yönlü varyans analizi (Anova), Post-Hoc (Tukey HSD) ve t testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda hemşirelerin klinik liderlik ile iş performansı düzeyleri arasında pozitif yönlü orta düzeyde ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of clinical leadership levels of nurses working in a health institution on their job performance. Firstly, the concept of leadership was discussed in the study. After focusing on the definition of leadership, characteristics of the leader, leadership approaches and leadership in health institutions, the concept of clinical leadership was examined. Subsequently, the concept of job performance was emphasized. Dimensions of job performance, factors affecting job performance, nurses' job performance in health services were examined. The sample of the study was determined as 248 with 95% confidence interval and 5% margin of error over a total of 694 nurses working in Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Survey data were obtained by face-to-face interview method. The total number of nurses who participated was 259. Missing data has been removed and data were evaluated based on the total number of 254 actively working nurses. The questionnaire form consists of three sections. In the first part, socio-demographic information of the participants was obtained, in the second part“Clinical Leadership Scale”and in the third part“Job Performance Scale for Nurses”were used. The data obtained as a result of the research were analyzed in SPSS 22.0 program. Descriptive statistics, Pearson correlation analysis, one-way analysis of variance (Anova), Post-Hoc (Tukey HSD) and t test were applied in the study. As a result of the study, it was determined that there was a positive moderate relationship between clinical leadership and job performance levels of nurses.