Middle school students' argumentation quality, uses of inscriptions and sources of knowledge, and epistemological beliefs in genetically modified organisms
Ortaokul öğrencilerinin argümantasyon kalitelerinin, bilgi görselleri ve bilgi kaynakları kullanımlarının ve epistemolojik inançlarının genetiği değiştirilmiş organizmalar kapsamında incelenmesi
- Tez No: 900605
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL YILMAZ TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ortaokul öğrencilerinin genetiği değiştirilmiş organizmalara (GDO) ilişkin argümantasyon kalitelerini, bilgi görseli ve bilgi kaynakları kullanımlarını ortaya koymaktır. Ayrıca, öğrencilerin epistemolojik inançlarına ve GDO hakkındaki bilgi kaynaklarını kullanımlarına dayalı olarak argümantasyon kalitelerinin yordayıcılarını belirlemek de amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara'nın Çankaya ilçesinden 579 yedinci ve sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Korelasyonel araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Veriler, bir metin, açık uçlu sorular ve bilgi görselleri içeren Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar Metni, Bilgi Kaynaklarının Kullanımı Anketi ve Epistemolojik İnançlar Anketi kullanılarak toplanmıştır. Tanımlayıcı istatistikler, öğrencilerin gerekçelendirme, kaynak/kesinlik ve gelişim boyutlarında orta düzeyde sofistike epistemolojik inançlara sahip olduğunu göstermiştir. Altı farklı bilgi görseli kullanımı istenirken öğrenciler en sık dört farklı bilgi görseli kullanımı ile nispeten yüksek sayıda bilgi görseli kullanmışlardır. Öğrenciler düşük argümantasyon kalitesi göstermiştir çünkü çoğu öğrenci karşı argüman ve çürütme üretmekte başarısız olmuştur. Tüm boyutlarda bilgi kaynaklarının kullanımı konusunda orta derecede düşük puan almışlardır. Pearson korelasyon analizi, argümantasyon kalitesinin epistemolojik inançların tüm boyutları ve okul kaynakları hariç bilgi kaynakları ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, ziyaret ve dış kaynaklar epistemolojik inançların gelişim ve gerekçelendirme boyutlarıyla ilişkilidir. Çoklu regresyon analizi, argümantasyon kalitesinin epistemolojik inançlar (gelişim hariç) ve ziyaret kaynakları tarafından yordandığını göstermiştir. Bu çalışma, işlevsel bilimsel okuryazarlığın önemli göstergeleri olan bilişsel ve duyuşsal değişkenler arasındaki ilişkileri eş zamanlı olarak inceleyerek literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to reveal middle school students' argumentation quality, use of inscriptions, and sources of knowledge regarding genetically modified organisms (GMO). It also aimed to identify predictors of students' argumentation quality based on their epistemological beliefs and use of sources of knowledge about GMO. The study sample consisted of 579 seventh and eighth-grade students from the Çankaya district of Ankara. Correlational research approach was employed. Data were collected using the Genetically Modified Organisms Task, including a case, open-ended questions, inscriptions, the Use of Sources of Knowledge Questionnaire, and the Epistemological Beliefs Questionnaire. Descriptive statistics showed that students had moderately sophisticated epistemological beliefs in justification, source/certainty, and development dimensions. They used a relatively high number of inscriptions, with mostly four out of six inscriptions they were asked to use. Students' argumentation quality was relatively low, as most students failed to generate counterarguments and rebuttals. They scored moderately low on the use of knowledge sources across all dimensions. Pearson correlation analysis revealed that argumentation quality correlated with all dimensions of epistemological beliefs and sources of knowledge except school resources. Moreover, visit and external resources were related to epistemological beliefs' development and justification dimensions. Multiple regression analysis indicated that argumentation quality was predicted by epistemological beliefs (except development) and visit resources. The present study contributes to the literature by simultaneously examining relationships between cognitive and affective variables, which are important indicators of functional scientific literacy.