18-35 yaş arası bekâr gençlerin aile, evlilik ve çocuğa yönelik tutumları: İzmir örneği
Attitudes of single young people aged 18-35 towards family, marriage and children: iIzmir sample
  1. Tez No: 900604
  2. Yazar: NUR YARDİM YAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, İzmir ilinde yaşayan 18-35 yaş arasındaki bekâr bireyler üzerinde aile ve gençlik değerlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın yöntemi olarak nicel araştırma modellerinden tarama deseni kullanılmış olup, veri toplama yöntemi olarak anketler tercih edilmiştir. Çalışmanın örneklemi, İzmir ilinde ikamet eden ve basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 18-35 yaş arasındaki 559 bekâr bireyden oluşmaktadır. İstatistiksel analizler SPSS 27.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Faktör analizi sonucunda evlilik öncesi görüşme, ailenin önemi, çocuğun değeri, evliliğin önemi, eş seçim kriteri ve mutlu evlilik olmak üzere altı faktör ortaya çıkmıştır. Bu altı yapının gençlik ve aile değerlerine yönelik tutumun tamamını açıklama oranı ise %71,118 olarak hesaplanmıştır. Ölçeğin Cronbach alfa güvenilirlik katsayısı 0,86 olarak bulunmuştur. Evlilik öncesi görüşme boyutunun güvenirliği 0,94, ailenin önemi boyutunun güvenirliği 0,90, çocuğun önemi boyutunun güvenirliği 0,91, evliliğin önemi boyutunun güvenirliği 0,84, eş seçim kriteri boyutunun güvenirliği 0,82, mutlu evlilik boyutunun güvenirliği ise 0,69 olarak bulunmuştur. Böylece ölçeğin güvenirliğinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Normal dağılım gösteren veriye parametrik testlerden t-testi ve tek yönlü ANOVA uygulanmıştır. Bulguların yorumlanmasında %95 güven aralığı temel alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the family and youth values among single individuals living in Izmir. A survey model, one of the quantitative research methods, was used as the research method, and questionnaires were preferred as the data collection method. The sample of the study consists of 559 unmarried individuals aged 18-35 living in Izmir where simple random sampling method is used. Statistical analysis were performed using the SPSS 27.0 package program. Factor analysis revealed six factors: Premarital dating, the significance of family, the value of child, the significance of marriage, spouse selection criteria and happy marriage. The total variance explained by these six constructs regarding youth and family values was calculated as 71.118%. The Cronbach's alpha reliability coefficient was found to be 0.86. The Cronbach's alpha of the premarital dating was found to be 0.94 whereas the importance of family was 0.90, the value of child was 0.91, the importance of marriage was 0.84, the spouse selection criteria was 0.82 and the happy marriage was 0.69. Thus, the reliability of the scale was determined to be high. Parametric tests such as t-test and ANOVA were applied to the data showing normal distribution. 95% confidence interval was used in interpreting the findings.