The relationship between the production of space and moments of class struggle: The cases of 15-16 June workers' uprising and Gezi resistance in Turkey
Mekânın üretimi ile sınıf mücadelesi momentleri arasındaki ilişki: Türkiye'de 15-16 Haziran işçi ayaklanması ve Gezi direnişi örnekleri
- Tez No: 900617
- Danışmanlar: PROF. DR. HELGA IDA RITTERSBERGER TILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez, mekânın üretimi ile sınıf mücadelesi momentleri arasındaki ilişkiyi, Türkiye'deki iki önemli olay olan 15-16 Haziran 1970 İşçi Ayaklanması ve 2013 Gezi Direnişi'ne odaklanarak incelemektedir. Çalışma, bu direnişlerin daha geniş sosyo-ekonomik ve politik dönüşümleri nasıl yansıttığını araştırmaktadır. Bu iki olayı analiz ederek, tez, toplumsal mekânın sınıf mücadelesini ve toplumsal hareketlerin oluşumunu nasıl hem teşvik ettiğini hem de sınırladığını anlamak için derinlemesine bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma, olayları kapitalist üretim tarzındaki değişimlerin bağlamına oturtmak amacıyla Lefebvre'nin mekânın üretimi teorisini, Braverman'ın emek süreci analizini ve Arrighi'nin birikim rejimlerine ilişkin dönemlendirmesini kullanmaktadır. Bulgular, bu direnişlerin karşıt özelliklerini (birinin örgütsel sürekliliğe sahip bir mevzi savaşı, diğerinin ise ani bir patlama olduğunu) vurgulamakta, toplumsal özne sorununu ve bu konudaki teorik çerçeveleri yeniden değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between the production of space and moments of class struggle, focusing on two significant events in Turkey: the 15-16 June 1970 Workers' Uprising and the 2013 Gezi Resistance. The study explores how these uprisings reflect broader socio-economic and political transformations. By analyzing these two events, the thesis aims to provide a nuanced understanding of how social space determines class struggle and the formation of social movements, by both prompting and limiting them. The research incorporates Lefebvre's theory of the production of space, Braverman's analysis of labor process, and Arrighi's periodization of accumulation regimes to contextualize the events within the shifts in capitalist mode of production. The findings highlight the contrasting characteristics of these uprisings (one as a war of position through organizational continuity and the other as a sudden explosion), discuss their implications for social agency and reconsider theoretical frameworks.