Nervus facialis'in intratemporal bölümünün cerrahi anatomisi
Surgical anatomy of the intratemporal part of the facial nerve
- Tez No: 900616
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FIRAT ESMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Kulak Burun ve Boğaz, Anatomy, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Temporal kemik cerrahisinde nervus facialis'in intratemporal bölümünün anatomisi önem taşımaktadır. Transmastoid kulak cerrahisinde nervus facialis'in timpanik segmenti, ikinci dirseği ve mastoid segmenti risk altındadır. Bu çalışmanın amacı nervus facialis'in intratemporal bölümünün timpanik segmenti, ikinci dirseği ve mastoid segmenti için lokalizasyonda klinik öneme sahip anatomik belirteçlerin nervus facialis ile ilişkisini araştırmak ve nervus facialis'in bu segmetmentlerinin morfolojisini çalışmaktır. Toplam 32 taze donmuş kadavra temporal kemiği üzerinde transmastoid mikroskopik ve transkanal endoskopik diseksiyon yapılarak canalis facialis içerisinde nervus facialis'in segmentleri ortaya kondu. Nervus facialis timpanik segmentinin annulus tympanicus ve bulbus jugularis ile olan ilişkisi incelendi. Timpanik segment, procesus cochleiformis posterior sınırı ile iki farklı bölüme ayrılarak incelendi. Nervus facialis ikinci dirseği için lokalizasyonda öneme sahip canalis semicircularis lateralis ve canalis semicircularis posterior kesişimi mesafesi araştırıldı. Nervus facialis mastoid segmentini çaprazlayan nervus vagus, ramus auricularis (Arnold Siniri) ve foramen stylomastoideum lokalizasyonunda incisura mastoidea ve sulcus arteria occipitalis incelendi. Nervus facialis timpanik segmenti ile anulus tympanicus arasındaki mesafe ortalama 4,39 mm olarak ölçüldü. Nervus facialis timpanik segmenti toplam uzunluğu ortalama 10,17 mm ölçüldü. Precochleiform segment, ortalama 3,29 mm, postcochleiform segment ortalama 6,91 mm ölçüldü. Nervus facialis ikinci dirseği ile canalis semicircularis lateralis - canalis semicircularis posterior otik kapsül lateral yüzünün kesişim noktasına ortalama uzaklığı 3,49 mm olarak bulundu. Nervus facialis mastoid segment toplam uzunluğu ortalama 10,6 mm olarak bulundu. Incisura mastoidea ile sulcus arteria occipitalis arası mesafe ortalama 5,55 mm olarak ölçüldü. Nervus facialis mastoid segmenti toplam uzunluğu ortalama 16,60 mm olarak ölçüldü. Arnold Siniri ve chorda tympani, tüm olgularda tanındı ve korundu. Arnold Siniri seyrini, nervus facialis ile çaprazı, ikinci dirseğe yakın ise Tip A, foramen stylomastoideum'a yakın ise Tip B olacak şekilde sınıflandırıldığında, olguların 20'sinin Tip A, 12'sinin Tip B olduğu görüldü. Bu çaprazın bulbus jugularis yüksekliği ile ilişkisi bulunamadı. Bu çalışma ile nervus facialis ikinci dirseği için lokalizasyonda kullanılabilecek yeni bir belirteç bulundu. Sulcus arteria occipitalis'in foramen stylomastoideum lokalizasyonunda kullanılabileceği gösterildi. Bu çalışmada ayrıca Arnold Siniri-nervus facialis çaprazı lokalizasyonunda kullanılabilecek yeni bir sınıflama yapıldı. İdiopatik otalji olgularına, transmastoid Arnold Siniri ablasyonu cerrahi seçenek olarak kullanıldığında, bu sinirin lokalizasyonuna katkı sağlayacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The anatomy of the intratemporal portion of the facial nerve is crucial in temporal bone surgery. In transmastoid ear surgery, the tympanic segment, second genu, and mastoid segment of the facial nerve are at risk. The aim of this study is to investigate the relationship between the anatomical landmarks, which have clinical significance in the localization of the tympanic segment, second genu, and mastoid segment of the facial nerve, and to study the morphology of these segments. The segments of the facial nerve were identified by performing transmastoid microscopic and transcanal endoscopic dissection on a total of 32 fresh-frozen cadaver temporal bones. The relationship between the tympanic segment of the facial nerve and the tympanic anulus and jugular bulb was examined. The tympanic segment was studied by dividing it into two distinct parts with the posterior edge of the cochleiform process. The distance of clinical importance for the localization of the second genu of the facial nerve was measured from the intersection of the lateral semicircular canal and posterior semicircular canal. The auricular branch of the vagus nerve (Arnold's Nerve) crossing the mastoid segment of the facial nerve, as well as the digastric ridge and sulcus arteria occipitalis, which can be used to localize the stylomastoid foramen, were investigated. The average distance between the tympanic segment of the facial nerve and the tympanic annulus was measured as 4.39 mm. The total length of the tympanic segment of the facial nerve was measured as an average of 10.17 mm. The precochleiform segment was measured at an average of 3.29 mm, and the postcochleiform segment at an average of 6.91 mm. The average distance from the second genu of the facial nerve to the intersection of the lateral semicircular canal and the posterior semicircular canal at the level of the lateral surface of the otic capsule was found to be 3.49 mm. The total length of the mastoid segment of the facial nerve was found to be an average of 10.6 mm. The average distance between the digastric ridge and the sulcus arteria occipitalis was measured as 5.55 mm. The average total length of the mastoid segment of the facial nerve was measured as 16.60 mm. Arnold's Nerve and the chorda tympani were identified and preserved in all cases. When categorizing the course of Arnold's Nerve, if its crossing with the facial nerve is close to the second genu, it is classified as Type A; if it is close to the stylomastoid foramen, it is classified as Type B. Out of the cases studied, 20 were Type A and 12 were Type B. No relationship was found between this crossing and the height of the jugular bulb. We showed that the occipital artery sulcus can be used for the localization of the stylomastoid foramen. This study identified a new landmark that can be used for localization of the second genu of the facial nerve. Additionally, a new classification was made for the localization of the Arnold's Nerve-facial nerve junction. In cases of idiopathic otalgia, when transmastoid Arnold's Nerve ablation is used as a surgical option, this classification may contribute to the localization of this nerve.