Görsel algının sanatsal yaratıcılık ve tasarım duyarlılığı ile ilişkisinin incelenmesi
An investigation of the relationship between visual perception and creativity and design sensitivity
- Tez No: 563070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORKUT ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Birbiri ile ilişki içinde gördüğümüz birbirinden bağımsız parçaların bir araya gelme sürecinde yaşanılan hassasiyet, duyarlılık ve aciliyetin nedenleri üzerine düşünülmesi ile başlanılan araştırmamızda bu duyarlılık üzerine yoğunlaşılması ile birlikte Fransız romancı ve öykü yazarı Guy de Maupassant'ın kısa hikayeleri üzerine çalışılması araştırmamızın çıkış noktasını oluşturmuştur. Yazarın eserleri incelendiğinde dikkati çeken, öykülerde ele alınan esas konudan çok yazarın genele hakim olan bakış açısı olmuştur. Yazarın, günlük yaşamdaki tekrarlar, insanın doğada vücut bulma biçimi gibi gündelik sorunlardan yakınmasını, nesnelerin sefaleti, organların yetersizliği, hep karşıma çıkan aynı eşya gibi ifade edilmesi güç sayılabilecek durumları tanımlayabilmesi, norm dışı sayılabilecek düşüncelerini anlaşılır biçimde ifade edebilmesi ve bu düşüncelerin onun üretim biçimini de bir ölçüde besliyor olması araştırma ile bağlantılı çalışmalarda fikir üretilmesi noktasında önemli bir dayanak noktasını oluşturmuştur. Günlük yaşamda çok daha sıradan durumlarda dahi estetik kaygıların bulunuyor oluşunun üretme, yaratma eylemi ile ilişkisi ve yaşamımızda sıklıkla tekrar eden durumların da sanatsal yaratıcılıkla olabilecek ilişkisi üzerine çalışılmak istenmiştir. Doğamızda da birçok maddesel döngü bulunmaktadır. Fakat tekrar eden ve aşılması istenen durumlar yine bir ölçüde tekrarlardan yararlanılarak sınırsız bir hal alarak özgür bir ifade biçimine ulaşabilmektedir. Bir anlamda aşılmaya çalışılan yinelenen durumlar düşünceleri gösterme biçiminde devreye girerek tekrar bizleri bu kez yeni düzenlemelerin oluşumu noktasında desteklemektedirler. Çalışmalar ile tekrar eden durumların arasında sınırsız görüntü kayıtları olabileceği ve bu durumdan yine üretimlerimizdeki kompozisyonlarımızda besleniyor oluşumuz yinelenen sahneler arasına sıkışan kareler ile görselleştirilmeye çalışılmıştır. Çalışmaların oluşturulma aşamasında gözün algılayamadığı alanları belgelemek üzere insan ve hayvan hareketlerinin mekaniği üzerine çalıştıkları düzenek ile fizyolog Etienne Jules Marey ve Eadward Muybridge' in oluşturdukları düzenekte hareketin evrelerini bir hareket akışının saniyenin küçük parçalarındaki görünümlerini fotoğraflayarak, seri fotoğraflar aracılığı ile saptamaya çalışan düzenek fikri etkili olmuştur. Gözün algılayamadığı alanları belgelemek üzere çalışılan düzenek algılanan anların arasında kaçırılan sınırsız görüntü kayıtları olabileceği fikrini destekler nitelikteydi. Bu anlamda da çizimlerimin iskeletinin oluşturulmasında etkili tanımlamalar olan, bir önce ile bir sonra arasında askıda kalmış görmeler, sanatsal yaratımlarla iki kare arasını görebilmek ifadelerinin göremediklerimizin de alanına sahip olma isteği ile örtüşmesi ile araştırmamız ile bağlantılı çalışmaların üretilmesinde etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
In our research, which was initiated with the consideration of the sensitivity and the reasons of urgency experienced during the process of gathering the independent parts we see in relation with each other, focusing on this sensitivity, the study of the short stories of French novelist and story writer Guy de Maupassant has formed the starting point of our research. When the works of the author were examined, the point of view of the author was dominated by the general rather than the main subject dealt with in the stories. The way the author expresses the things such as occurrences in everyday life, the format of the incarnation in nature, the complaint of everyday issues, the misery of objects, the lack of organs can be expressed as the properties are appeared in front of me, the same things that can be considered as difficult to describe the situation, to be able to express his thoughts that may be considered out of the norm, and the fact that these ideas are feeding the form of production to some extent has established an important anchor point in the point of producing ideas in connection with the research. The relationship between artistic creativity and everyday life, even in more ordinary situations, the existence of aesthetic concerns, producing, creating, and often repeated situations in our lives are aimed to be studied. There are many material cycles in our nature. But the repeated and the desired to be overcome again to some extent by using the repetition of an unlimited state by taking the form of a free expression can reach. In a sense, the repeated situations that are tried to be overcome are in the form of showing thoughts, they support us at the point of formation of new regulations. There may be unlimited image recordings between the studies and the repeated situations and the composition of our production is fed again with the frames squeezed between the repeated scenes. In order to document the areas that the eye cannot perceive during the creation of the studies, the mechanism in which human and animal movements work on mechanics, and the mechanism in which the physiologist Etienne Jules Marey and Eadward Jordan work on the processes of movement, were photographed in small parts of a motion flow, and the idea of working with serial photographs. The mechanism that is studied to document areas that the eye cannot detect is that it supports the idea that there may be unlimited image recordings missed among the perceived moments. In this sense, there are effective definitions in the creation of the skeleton of my drawings, with the desire to have the space of those who can not see the expression of the two squares between the first and one after the hung vision, artistic creations with the overlap of our research.