Vardiyalı ve vardiyasız çalışan işçilerin gündüz uykululuk durumu, uyku kalitesi ve okupasyonel dengelerinin karşılaştırılması
Comparison of daytime sleepiness, sleep quality and occupational balances between shift and non-shift workers
  1. Tez No: 900623
  2. Yazar: FAHRİYE PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN PEKÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışma, vardiyalı ve vardiyasız sistemde çalışmanın, gündüz uykululuk durumu, uyku kalitesi ve okupasyonel denge üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. 106 vardiyalı, 106 normal çalışan olmak üzere çalışmamıza toplam 212 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılara demografik bilgi formu, Okupasyonel Denge Anketi, Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi ve Epworth Gündüz Uykululuk Ölçeği uygulanmıştır. Veriler yüz yüze anketler aracılığıyla toplanmıştır. Vardiyalı ve vardiyasız çalışan grupların gündüz uykululuk durumları, uyku kaliteleri ve okupasyonel dengeleri benzer olduğu gözlenmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the impact of shift and non-shift work on daytime sleepiness, sleep quality, and occupational balance. A total of 212 participants, consisting of 106 shift workers and 106 regular workers, were included in this study. A demographic information form, the Occupational Balance Questionnaire, the Pittsburgh Sleep Quality Index, and the Epworth Daytime Sleepiness Scale were administered to the participants. Data were collected through face-to-face questionnaires. It was observed that daytime sleepiness, sleep quality, and occupational balance of shift and non-shift working groups were similar (p>0.05).