Evaluation of the effect of smoking on mandibular bone using fractal analysis, histogram analysis and radiomorphometric indices
Sigaranin mandibular kemik üzerindeki etkisinin fraktal analiz, histogram analizi ve radyomorfometrik indeksler kullanilarak değerlendirilmesi
- Tez No: 900646
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRDEVS AŞANTOĞROL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sigara kullanımının dünya çapında çok ciddi boyutlara ulaştığı bilinmektedir. Osteoporoz etiyolojisinde yer alan toksik maddeler arasında, sigara çok önemli bir rol oynar ve değiştirilebilir önemli bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Sigara kullanımı, birçok farklı mekanizma ile kemikte osteoporotik değişikliklere sebep olarak kemiğin yapısını olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, sigaranın mandibular kemiğin trabeküler ve kortikal yapısında meydana getirebileceği değişiklikleri fraktal analiz (FA), histogram analizi (HA) ve radyomorfometrik indekslerle prospektif olarak incelemektir. Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı'na çeşitli nedenlerle başvuran, yaşları 20 ile 50 arasında değişen, sistemik olarak sağlıklı, 200 sigara içen ve 200 sigara içmeyen olmak üzere toplam 400 hasta dahil edildi. Sigara içen ve içmeyen bireyler arasında, FB5 ortanca değerleri ile ortalama HA2 ve HA3 ölçüm değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Smoking is known to have reached very significant levels worldwide. Among the toxic substances involved in the aetiology of osteoporosis, smoking plays a major role and is recognised as an important modifiable risk factor. Smoking can adversely affect bone structure by causing osteoporotic changes in bone through many different mechanisms. The aim of this study was to prospectively investigate the changes that smoking may cause in the trabecular and cortical structure of mandibular bone using fractal analysis (FD), histogram analysis (HA) and radiomorphometric indices. A total of 400 systemically healthy patients, 200 smokers and 200 non-smokers, aged between 20 and 50 years, who were admitted to Gaziantep University Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Radiology for various reasons, were included in the study. There was a statistically significant difference between smokers and non-smokers in terms of median FD5 and mean HA2 and HA3 values (p0.05).