Müziğin postpartum dönemde annenin kaygı durumuna ve emzirme başarısına etkisi
The effect of music on the mother's anxiety and breastfeeding success in the postpartum period
- Tez No: 900647
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERİMAN ÇAĞLAYAN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışma müziğin postpartum dönemde annenin kaygı durumuna ve emzirme başarısına etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 01.01.2023 - 01.06.2023 tarihleri arasında, İstanbul'da bulunan bir eğitim araştırma hastanesinin YYBÜ'nde yürütüldü. Çalışma kriterlerine uygun olan anneler, 34 kişi deney ve 34 kişi kontrol olmak üzere iki gruba ayrıldı. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Durumluk Kaygı Envanteri ve LATCH Emzirme Tanılama Ölçeği kullanılarak toplandı. Deney grubuna günde 2 kez emzirme öncesi 15 dk ve emzirme esnasında 15 dk toplam 30 dk olacak şekilde 4 gün boyunca toplam 8 kez Türk müzik makamlarından Neva Makamı dinletildi. Kontrol grubu standart bakım aldı. Bulgular: Çalışmada, deney ve kontrol grupları sosyo-demografik, obstetrik ve bebeğe ilişkin özellikler açısından benzerdi. Grupların uygulama öncesi durumluk kaygı ölçeği ve LATCH ölçekleri ön testlerinde anlamlı bir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the effect of music on the mother's anxiety and breastfeeding success in the postpartum period. Materials and Methods: This study was conducted between 01.01.2023 - 01.06.2023 in the NICU of a training and research hospital in Istanbul. Mothers who met the study criteria were divided into two groups: 34 experimental and 34 control. Data; It was collected using the Personal Information Form, State Anxiety Inventory and LATCH Breastfeeding Diagnostic Scale. The experimental group was listened to the Neva Maqam, one of the Turkish musical modes, twice a day, 15 minutes before breastfeeding and 15 minutes during breastfeeding, for a total of 30 minutes, a total of 8 times for 4 days. The control group received standard care. Results: In the study, the experimental and control groups were similar in terms of socio-demographic, obstetric and baby-related characteristics. There was no significant difference in the pre-tests of the groups' state anxiety scale and LATCH scales before the application.