Zihin yetersizliği olan öğrencilere toplama işleminin öğretiminde sabit bekleme süreli öğretimin hata düzeltmesiz ve hata düzeltmeli uygulamalarının karşılaştırması
Comparison of constant time delay teaching practice with and without error correction in teaching addition to students with intellectual disabilities
  1. Tez No: 900664
  2. Yazar: AYŞE DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR BURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı, zihin yetersizliği olan öğrencilere toplama işleminin öğretiminde sabit bekleme süreli öğretimin hata düzeltmesiz ve hata düzeltmeli uygulamalarını karşılaştırmaktır. Araştırma, tek denekli araştırma tasarımlarından biri olan uyarlamalı dönüşümlü uygulamalar modeli kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Ankara'da bulunan ve kamuya ait bir ortaokulun özel eğitim sınıflarında öğrenim gören dört zihin yetersizliği olan öğrenciden oluşmuştur. Araştırmanın uygulaması için çalışma kartları hazırlanmıştır. Çalışma kartları, 1+1'den 8+1'e kadar olan ve eldesiz toplama işlemlerini kapsayan toplam 36 karttan oluşmaktadır. Çalışma kartlarında yer alan toplama işlemleri, sıfır içermeyen ve toplamları tek basamaklı olan rakamları içermektedir. Araştırmanın bağımsız değişkeni, zihin yetersizliği olan öğrencilere toplama işleminin öğretiminde sabit bekleme süreli öğretimin hata düzeltmesiz ve hata düzeltmeli uygulamalarıdır. Bağımlı değişken ise zihin yetersizliği olan öğrencilerin toplama işlemini öğrenmesidir. Araştırmanın uygulama süreci; pilot uygulama, ön eleme oturumları, çalışma setlerinin oluşturulması, başlangıç düzeyi oturumları, günlük yoklama oturumları, öğretim oturumları, izleme oturumları ve genelleme oturumlarından oluşmuştur. Araştırmanın amacı doğrultusunda belirlenmiş olan sorulara cevap verebilmek için etkililik, verimlilik, kalıcılık, genellenebilirlik ve sosyal geçerlik verileri toplanmış ve bu verilere yönelik analizler yapılmıştır. Araştırmada; toplama işleminin öğretiminde sabit bekleme süreli öğretimin hata düzeltmeli uygulamalarının, hata düzeltmesiz uygulamalarına göre daha etkili ve verimli olduğu görülmüştür. Ayrıca araştırmada, zihin yetersizliği olan öğrencilere toplama işleminin öğretiminde sabit bekleme süreli öğretimin hata düzeltmeli ve hata düzeltmesiz uygulamalarının; kalıcılıklarının, genellenebilirliklerinin ve sosyal geçerliklerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın alan yazına katkı sağlayacağı ve özel eğitim alanında çalışan uzman ve öğretmenler için kaynak oluşturacağı düşünülmektedir. Zihin yetersizliği olan öğrencilere toplama işleminin öğretimi ile ilgili olarak yapılan bu araştırma, eğitimciler ve ileride yapılacak olan araştırmalar için fikir verici olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to comparison of constant time delay teaching practice with and without error correction in teaching addition to students with intellectual disabilities. The research was conducted using the adapted alternating treatments design, one of the single-subject research designs. The study group consisted of four students with intellectual disabilities who were attending special education classes at a public middle school in Ankara. Study cards were prepared for the implementation of the research. These study cards included a total of 36 cards covering addition problems from 1+1 to 8+1 without carrying over. The addition problems on the study cards included digits that did not contain zero and whose sums were single-digit numbers. The independent variable is the errorless and error-correction applications of constant time delay instruction in teaching addition to students with intellectual disabilities. The implementation process of the research consisted of pilot implementation, pre-screening sessions, creation of study sets, baseline sessions, daily probe sessions, instructional sessions, follow-up sessions and generalization sessions. In order to answer the questions determined in line with the purpose of the research, effectiveness, efficiency, permanence, generalisability and social validity data were collected and analyses were made for these data. The study found that error correction procedures in constant time delay teaching were more effective and efficient than non-error correction procedures in teaching addition. In addition, in the study, it was determined that the retention, generalizability and social validity of the error-corrected and non-error-corrected implementations of fixed-waiting instruction in teaching addition to students with intellectual disabilities were high. It is believed that the study will contribute to the literature and serve as a resource for specialists and teachers working in special education. This research on teaching addition to students with intellectual disabilities may provide insights for educators and future studies.